Zdrowe kosmetyki, czyli jakie? Jak wybrać naturalny, ekologiczny produkt? 

5.3.2018

O ile moda na zdrowe odżywianie, a więc slow food czy czerpanie garściami z każdego dnia, znane jako slow life to pojęcia, które zakorzeniły się już w naszych słownikach, o tyle slow beauty to pojęcie wciąż znane dość wąskiej grupie osób. Jego głównym założeniem jest korzystanie z kosmetyków naturalnych, a mówiąc dokładniej organicznych, które nie posiadają w swoim składzie szkodliwych substancji i stworzone zostały w oparciu o naturalne, odpowiednio selekcjonowane składniki. Przyjrzyjmy się czy rzeczywiście istnieją takie „zdrowe”, naturalne kosmetyki i czy jest sposób na ich proste odnalezienie.

Kosmetyki organiczne – co warto o nich wiedzieć?

Zdrowe kosmetyki to nie tylko takie, które są całkowicie pozbawione parabenów, SLS czy innych szkodliwych substancji. To oczywiście podstawa, jednak aby mówić o takich produktach, należy wziąć pod uwagę również dwie inne fundamentalne kwestie. Po pierwsze są tworzone z odpowiednio wyselekcjonowanych składników, które muszą posiadać odpowiednią jakość. Często receptury, w oparciu o które tworzy się preparaty, przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a ich twórcy i użytkownicy mogą dzięki temu cieszyć się ponadprzeciętną skutecznością kosmetyków. No i po drugie – aby kosmetyki naturalne, można było tak nazywać, muszą być produkowane ze składników certyfikowanych – dzięki temu mamy pewność, że są one tworzone w sposób ekologiczny, bez sztucznych nawozów czy zbędnych, syntetycznych wypełniaczy.

Warto również wiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy kosmetykami organicznymi a naturalnymi. Te pierwsze są preparatami powstającymi właśnie w oparciu o certyfikowane składniki ekologiczne, gdzie producent przechodzi przez liczne i regularne kontrole, w związku z czym musi zachować najwyższą jakość swoich produktów. Produkcja kosmetyków organicznych jest regulowana prawnie, więc nie ma w tym przypadku mowy o niskiej jakości. Jeżeli zaś chodzi o termin „kosmetyki naturalne” – nie jest regulowany prawnie i często stanowi chwyt marketingowy producenta, który tworzy preparaty zawierające jedynie część ekologicznych substancji, gdzie reszta to syntetyczne wypełniacze. Jeżeli więc masz wybór – stawiaj zawsze na produkty certyfikowane, organiczne.

Znajdujemy i wybieramy najlepsze kosmetyki!

Czas przejść do punktu programu, a więc rozpoznawania i wybierania wyłącznie najwyższej jakości kosmetyków organicznych. Dowiesz się co jest istotne, na co zwracać uwagę i w oparciu o jakie aspekty podejmować ostateczną decyzję.

Po pierwsze – zwróć uwagę, czy w składzie znajduje się któryś z tych składników

Na samym początku warto nauczyć się eliminować te syntetyczne, niezdrowe preparaty, które pragniemy wyeliminować ze swojego życia. Podstawą wybierania kosmetyków powinno być zawsze sprawdzenie składu produktu – od tego należy zacząć. Zrezygnuj z kosmetyku, jeżeli w jego składzie znajdują się takie elementy, jak:

parabeny,

SLS,

silikony,

parafina,

olej mineralny,

dioksany,

glikol,

triclosan.

Dobrze jest oczywiście wiedzieć, jakie substancje są niezdrowe, jednak w większości przypadków powyższe nazwy są zbyt ogólne, dlatego też lepiej zapoznać się z nazwami tych substancji, które często spotyka się w kosmetykach konwencjonalnych i które widnieją na plakietce. Jeżeli znajdziesz którąś z nazw, produkt możesz odstawić z powrotem na półkę i szukać dalej.

Oto spis tych najbardziej niepożądanych substancji:

PropylparabenMethylparaben, Butylparaben, Izobutylparaben, Benzylparaben, Triclosan, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Dimethicone, Simethicone, Methicone, Paraffinum Liquidum, PetrolatumCeresinParaffinIsoparaffin Mineral OilSynthetic Wax, Vaseline, Propylene Glycol, Polyacrylamide.

Znajomość tych nazw pozwoli Ci uchronić się przed potencjalnym niebezpieczeństwem – generalnie wszelkiego rodzaju dziwnie, „chemicznie” brzmiące nazwy warto zweryfikować, ponieważ bardzo prawdopodobne, że pod nimi ukrywają się niepożądane substancje.

Po drugie – poznaj składniki, w oparciu o które tworzone są kosmetyki organiczne

Chcąc wybierać to, co najlepsze, powinniśmy wiedzieć… co jest najlepsze jeżeli chodzi o skład kosmetyków. A składników pochodzenia roślinnego i tzw. ekologicznych jest cała masa. Oczywiście nie trzeba uczyć się wszystkich nazw, ale poznać poszczególne grupy, do których należą te najbardziej pożądane przez nas składniki. Są to przede wszystkim:

ekstrakty roślinne – powstają z różnego rodzaju kwiatów, liści oraz innych części roślin. Ich najważniejszą zaletą jest oczywiście działanie, dzięki któremu możemy zadbać o stan swojej skóry, włosów czy paznokcie. Ekstrakty mogą przybierać formę stałą, płynną lub półpłynną, a do tych najbardziej znanych, należą między innymi ekstrakty z miłorzębu japońskiego czy róży damasceńskiej.

oleje roślinne – kolejne bardzo ważne substancje, będące źródłem witamin i minerałów. Posiadają wieloletnią historię, ich receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a niezwykłe właściwości, jakimi się wyróżniają sprawiają, że producenci bardzo chętnie z nich korzystają. Oleje agarowe czy wytwarzane z pestek winogron znane są większości z nas – przynajmniej ze słyszenia, ponieważ mają niewiarygodne właściwości.

olejki eteryczne – nie mogło zabraknąć tych składników, które tak cudownie pachną, odprężają i relaksują, a do tego pozytywnie wpływają na nasz organizm. Oczywiście również tutaj charakterystyka produktu, a także właściwości, jakie posiada, zależą od tego, z jakiej rośliny powstał olejek. Składników tego rodzaju jest na rynku bardzo wiele, a dzięki ciągłemu rozwojowi kosmetologii, cały czas powstają nowe.

 

Po trzecie – certyfikat i skład

Najlepszy wyznacznik tego, że konkretny preparat jest kosmetykiem organicznym, to oczywiście posiadany przez niego certyfikat, na podstawie którego możemy sądzić, że powstał ze składników ekologicznych i zaakceptowanych przez instytucje, kontrolujące uprawy. Certyfikowany produkt daje pewność tego, że nie wprowadzamy do swojego życia niebezpiecznych konserwantów i innych syntetycznych składników, mogących działać niewłaściwie na skórę, włosy czy paznokcie. Oczywiście warto pamiętać, że nie zawsze wysokiej jakości kosmetyk będzie posiadał certyfikat i jest to spowodowane kilkoma czynnikami, niekoniecznie tym, że zawiera niebezpieczne substancje. Dlatego też warto zawsze zapoznać się z pełnym składem, oczywiście wcześniej zapamiętując to, co powinno i to, co nie powinno znaleźć się w składzie danego produktu.

UWAGA! Producenci najlepszych kosmetyków naturalnych, zwracają też uwagę na środowisko naturalne, dlatego umieszczają swoje preparaty w ekologicznych opakowaniach. To również wyznacznik jakości preparatu, dlatego warto w trakcie zakupów zwracać na to uwagę.

Podsumowując

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Jeżeli natomiast nie chcesz tracić czasu, skorzystaj z oferty jednego z ekologicznych sklepów internetowych, który specjalizuje się w sprzedaży preparatów cenionych producentów – takich, na których jakości produktów nie da się zawieść. Oczywiście również w trakcie zakupów online warto bazować na wiedzy i czujności, ale ryzyko zakupu preparatu niskiej jakości jest bardzo zminimalizowane.

Powrót do bloga