Wąkrota azjatycka (Centella asiatica L.) - co warto o niej wiedzieć?
Wąkrota azjatycka to niezwykła aromatyczna zielonolistna roślina powszechnie wykorzystywana przede wszystkim w Chinach i Indiach ze względu na swoje właściwości regeneracyjne, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Indyjscy lekarze stosują ją na wiele schorzeń, na przykład układu krążenia, układu nerwowego czy też w leczeniu chorób skóry w takich jak egzema czy łuszczyca. Dzięki coraz większemu zainteresowaniu w stosowaniu koreańskiej pielęgnacji, w której jest częstym składnikiem, stała się znana na całym świecie. Występuje pod wieloma nazwami - Centella, CICA, gotu kola czy trawa tygrysia. Poniżej przeczytacie więcej o jej właściwościach, wpływie na skórę i dlaczego jest tak cenionym składnikiem w kosmetykach.
Wąkrota azjatycka – wpływ na organizm
Stosowanie wąkroty azjatyckiej wpływa korzystnie na wiele procesów zachodzących w organizmie. Powoduje bowiem wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz stymuluje krążenie krwi, tym samym działa przeciwobrzękowo, co jest szczególnie istotne w pielęgnacji okolicy oczu.
Poprawia funkcjonowanie oraz powstawanie nowych komórek układu nerwowego. Efektem tego jest usprawnienie pamięci i koncentracji. W szczególności jest ceniona za korzystny wpływ na skórę. Dlaczego? Wykazuje wpływ na proliferację (mnożenie) fibroblastów. Fibroblasty to komórki występujące w skórze właściwej, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. Ponadto ekstrakt z wąkroty azjatyckiej przyspiesza procesy gojenia się ran, rogowacenia naskórka oraz wzmacnia barierę skórną. Wpływa również na syntezę kwasu hialuronowego, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, przyczyniając się do zwiększenia zawartości wody w skórze.
Wąkrota azjatycka w kosmetyce
Jednymi z ważniejszych substancji aktywnych wyizolowanych z wysuszonych części rośliny, o cennych właściwościach leczniczo — kosmetycznych są: glikozydy, kwasy triterpenowe (np. kwas madekasowy, kwas azjatykowy), aminokwasy, karotenoidy, witaminy A, C, K, E, B oraz olejki eteryczne. Glikozydy i kwasy wymienione powyżej odpowiadają za regenerację komórek, wykazują silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Stymulują także gojenie się ran w skórach dotkniętych trądzikiem pospolitym. Witaminy zawarte w liściach wąkroty to naturalne przeciwutleniacze, które chronią skórę przed starzeniem, wiotczeniem oraz pojawianiem się zmarszczek. Co więcej, działają ochronnie na cerę i minimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień skóry narażonej na promieniowanie UV. W związku z tym kosmetyki zawierające ekstrakt z CICA świetnie się sprawdzą dla osób z cerą dojrzałą. Znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kosmetykach do twarzy, ale także do ciała, wspomagając redukcję cellulitu, zapobiegając rozstępom. Wpływa na adipocyty (komórki tłuszczowe) aktywując procesy lipolizy, zmniejszając tym samym ich objętość.
W jakich produktach możemy jej szukać?
Wysoka efektywność ekstraktu z wąkroty azjatyckiej sprawiła, że stała się wartościowym surowcem kosmetycznym. Poniżej kilka produktów dostępnych w naszej ofercie z jej zawartością:
Pielęgnacja BIOME - seria kosmetyków z Mediheal Tea Tree Biome Blemish CICA
Składa się z 4 produktów: kremu, serum, toniku i żelu myjącego do twarzy. Krem do twarzy Mediheal Tea Tree Biome Blemish CICA Cream to produkt o lekkiej konsystencji, który wygładza, koi i doskonale regeneruje skórę. Tworzy na niej niekomedogenną barierę ochronną tym samym reguluje wydzielanie sebum oraz przywraca skórze optymalny poziom nawilżenia. Mediheal Tea Tree Biome Blemish CICA Ampoule - serum łagodzące do skóry wrażliwej, przynosi ulgę̨ w łagodzeniu podrażnień́ i niedoskonałości Mediheal Tea Tree Biome Blemish CICA Toner - łagodzący tonik do twarzy, przywraca naturalne pH przynosząc szybkie ukojenie dla skóry, poprawia poziom jej nawilżenia oraz posiada delikatne właściwości złuszczające. Mediheal Tea Tree Biome Blemish CICA Gel Cleanser - żel myjący do skóry wrażliwej, delikatnie oczyszcza i odświeża, jednocześnie łagodzi podrażnioną skórę̨ i działa antyoksydacyjnie.
Mediheal Madecassoside Essential Mask - łagodząca maska w płachcie
Bogata formuła esencji w masce zawiera madekasozyd, kwas madekasowy, kwas azjatykowy, niacynamid, glukonolakton, sok z liści aloesu oraz ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, dzięki tak dobranym składnikom skutecznie łagodzi podrażnienia, nawilża, odżywia, regeneruje oraz redukuje zaczerwienienia.
Esfolio Cica Centella Calming Ampoule - łagodząca ampułka do twarzy z wąkrotą azjatycką
Ampułka-serum do twarzy, przynosi ulgę̨ skórze, łagodzi podrażnienia oraz zmniejsza widoczność porów. Po aplikacji skóra odzyskuje zdrowy i świeży wygląd, a także naturalny balans.
Esfolio Cica Centella Calming Cream – łagodzący krem do twarzy z wąkrotą azjatycką
Krem do twarzy o lekkiej konsystencji. Zawiera madekasozyd, który wspomaga regenerację skóry i przyczynia się do zmniejszonego wydzielania sebum. Krem ten sprawi, że Twoja szorstka i sucha skóra stanie się miękka i gładka.
Petitfee 10 day Centella Eye Mask Soothing - kojące płatki pod oczy z ekstraktem z wąkroty azjatyckiej
Płatki pod oczy to idealna kuracja odciążająca okolice oczu. Hydrożelowa formuła dostarcza skuteczne składniki dla skóry, dzięki czemu intensywnie nawilżają i przynoszą ulgę wrażliwej skórze wokół oczu.
Jak widać, wąkrota azjatycka to ceniony składnik w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Ze względu na swoje silne właściwości łagodzące, nawilżające i regeneracyjne, warto wybierać oraz stosować kosmetyki, które w swoim składzie oferują tę wielostronną roślinę.
Przyczyny przetłuszczania się włosów
Nadmiernie przetłuszczające się włosy to dość częsta przypadłość, która może mieć różne podłoże. Warto jednak w pierwszej kolejności uściślić, że to nie włosy są głównym problemem, a skóra głowy. Znajdujące się w niej gruczoły łojowe bardzo często są nazbyt aktywne, przez co wydzielają nadmierną ilość sebum. Odkłada się ono na powierzchni skóry i włosów, powodując ich nieestetyczny wygląd. Do najczęstszych przyczyn nadmiernej pracy gruczołów łojowych, a tym samym przetłuszczania włosów zalicza się:
- tendencję dziedziczną, czyli genetyczne uwarunkowanie, które bardzo często idzie w parze z problematyczną cerą i jest trudne do zwalczenia;
- zachwianą gospodarkę hormonalną organizmu, która jest przyczyną wewnętrzną i wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą;
- niewłaściwą dietę, bogatą w pikantne potrawy i używki, a ubogą w niezbędne do utrzymania włosów w odpowiednim stanie witaminy i minerały;
- niewłaściwą pielęgnację, często spowodowaną źle dobranymi kosmetykami lub nieodpowiednim sposobem ich używania;
- typ włosów, spośród których cienkie znacznie szybciej się przetłuszczają;
- zły stan zdrowia spowodowany chorobami towarzyszącymi;
- długotrwały stres.