Opinie o kosmetykach naturalnych - czy warto ich używać? 

5.3.2018

Czym tak naprawdę są kosmetyki naturalne?

Do sedna problemu, a więc skrajności opinii, dochodzimy już na samym początku naszych rozważań. Okazuje się bowiem, że pojęcie „kosmetyków naturalnych” wcale nie jest tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać. Nie jest ono uregulowane prawnie, co daje ogromne pole do interpretacji i jednocześnie… do popisu dla producentów kosmetyków. Okazuje się, że nie wszystkie kosmetyki, nazywane szumnie naturalnymi, takie są w istocie – bardzo często zawierają tych odrobinę naturalnych składników, a resztę składu zajmują syntetyczne wypełniacze, wśród których nie brakuje parabenów, SLS oraz innych niezdrowych konserwantów i detergentów. Stąd też często pojawiające się krytyczne głosy, które jednak nie są do końca obiektywne – z tego względu, że prawdziwie naturalne kosmetyki istnieją, a ich najwłaściwsza nazwa to kosmetyki organiczne.

Są to te pełnowartościowe preparaty o doskonałym składzie, w którym znajdują się wyłącznie roślinne oleje i ekstrakty, hodowane w ekologiczny sposób. Kosmetyki organiczne są objęte regulacjami prawnymi i poszukując preparatów pielęgnacyjnych, warto szukać właśnie ich – składających się wy łącznie z certyfikowanych, odpowiednio selekcjonowanych składników i pozbawionych wszelkiego rodzaju parabenów, A odpowiedź na pytanie czy warto, zamieszczona została poniżej – w 8 punktach. Warto się z nimi zapoznać!

8 powodów, dla których warto je używać

Po pierwsze – Bezpieczeństwo w użytkowaniu

To podstawowy powód, dla którego wiele osób przerzuciło się z konwencjonalnych, popularnych kosmetyków, na te w pełni naturalne. Ze względu na syntetyczny skład powszechnie stosowanych preparatów, bardzo często dochodziło do podrażnień skóry, problemów związanych z reakcjami alergicznymi i wieloma innymi. Wszystko przez to, że nasze ciała i organizmy zdecydowanie lepiej przyswajają naturalne produkty i lepiej na nie reagują, w przeciwieństwie do tych, które zostały stworzone w oparciu o chemię. Dzięki naturalnym składnikom ryzyko powstania skutków ubocznych albo utraty zdrowia jest całkowicie eliminowane.

Po drugie – Brak chemii

Kosmetyki organiczne są bezpieczne z tego powodu, że zawierają w sobie wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, a nawet jeżeli znajduje się w nich konserwant, jest on odpowiednio selekcjonowany, posiada niewielkie stężenie i przez to jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka. Stawiając na szampony, kremy, mydła czy peelingi organiczne, nie masz styczności z parabenami, silikonami, SLS, a także innymi syntetycznymi dodatkami, które mogą prowadzić do wielu skutków ubocznych.

Po trzecie – Wyłącznie najwyższej jakości, certyfikowane składniki

Skoro nie ma chemii, to co jest w takich kosmetykach naturalnych? Oleje i ekstrakty roślinne, a także olejki eteryczne, które pozyskiwane są z różnego rodzaju roślin oraz ziół. Aby kosmetyk, mógł zostać oficjalnie nazwany organicznym, jego producent musi korzystać wyłącznie z certyfikowanych składników, które powstają w ekologicznych uprawach. Dzięki temu masz pewność, że inwestując w tego rodzaju kosmetyki, nie kupujesz kota w worku.

Po czwarte – Proste składy

To często odróżnia preparaty naturalne, od tych syntetycznych – posiadają proste składy, często zawierają maksymalnie kilka składników i są przy tym niezwykle skuteczne. Świadczy to tylko o tym, jak wielka siła i potęga tkwi w naturze i jak niewiele trzeba, aby poradzić sobie z problemem albo zadbać o piękno swojego ciała. Warto przy tym zaznaczyć, że ta prostota jest bardzo dobrze przemyślana, a wszystkie oleje i ekstrakty roślinne są ze sobą łączone w oparciu o badania oraz wieloletnią wiedzę, która często jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Po piąte – Skuteczność

I właśnie dzięki tym prostym składom oraz przemyślanemu selekcjonowaniu i łączeniu poszczególnych składników, uzyskać można najwyższą efektywność. Co więcej – to właśnie naturalne składniki najlepiej wspierają naturalne procesy, jakie zachodzą w ludzkiej skórze i pozwalają zwalczyć problem szybko oraz bez jakichkolwiek skutków ubocznych. Wpływ na to ma również użycie przez producentów składników w pełni certyfikowanych, co świadczy o ich najwyższej jakości.

Po szóste – Ogromna różnorodność

Jeżeli komuś wydaje się, że dziedzina kosmetyków naturalnych jest niszowa i na rynku spotkać można jedynie kilku producentów, oferujących niewielką liczbę preparatów – jest w dużym błędzie. Okazuje się bowiem, że producentów i produktów jest na tyle dużo, że każdy może wybierać w rozwiązaniach i znaleźć dokładnie to, czego potrzebuje. Mydła, kremy, peelingi, maseczki, szampony, odżywki i wiele, wiele innych – wszystko to dostępne jest w wielu wariantach, więc znajdziesz dla siebie taki produkt, który doskonale poradzi sobie z Twoją dolegliwością.

Po siódme – ekologiczność

O tym, że składniki pochodzą z naturalnych hodowli już wiemy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę również z tego, że zdecydowana większość producentów stosuje ekologiczne opakowania. Wszystko to sprawia, że kosmetyki organiczne są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego, ludzi, a także zwierząt – nie prowadzi się na nich eksperymentów, w celu potwierdzenia skuteczności danego syntetyka. Warto być Eko!

Po ósme – atrakcyjne ceny

Jeżeli sądzisz, że wszystko co ekologiczne jest drogie, jesteś w błędzie! Okazuje się, że zdecydowana większość produktów wyceniana jest podobnie do swoich konwencjonalnych odpowiedników, w związku z czym nie musisz inwestować niewiadomo jakich pieniędzy, żeby zaopatrzyć się w wysokiej jakości produkty pielęgnacyjne. Aby przekonać się o słuszności tej tezy, warto zajrzeć do jakiegokolwiek sklepu, oferującego kosmetyki naturalne.

Gdzie i jak szukać najlepszych kosmetyków naturalnych?

Chociaż w Polsce i na całym świecie powstaje coraz więcej stacjonarnych punktów, w których możliwy jest zakup kosmetyków organicznych „od ręki”, ich poszukiwania mogą często być dość długie – szczególnie w niewielkich miejscowościach. Jeżeli więc nie chcesz tracić czasu, skorzystaj z produktów, oferowanych przez liczne sklepy z kosmetykami naturalnymi, w których znajdziesz ogromną różnorodność asortymentu i skorzystasz z preparatów najlepszych na rynku producentów. Zyskasz dodatkowo pewność tego, że zainwestujesz w sprawdzone, wysokiej klasy kosmetyki.

A jak mieć pewność, że kupuje się kosmetyki organiczne? Wystarczy sprawdzić, czy dany produkt jest certyfikowany, a także prześledzić jego skład – jeżeli są w nim wyłącznie elementy pochodzenia roślinnego i nie ma chemicznie brzmiących nazw, warto postawić na dany produkt. Lista wszelkich szkodliwych substancji dostępna jest w Internecie, więc łatwo zweryfikować jakość kosmetyku.

Dlaczego wybieramy kosmetyki naturalne?

Dane według raportu opublikowanego przez Naturativ, kosmetyki naturalne wybieramy w celu:

CEL PROCENT BADANYCH
Unikanie ryzyka 65
Troska o środowisko i zwierzęta 18
Zasady / filozofia życia 17
Powrót do bloga