Naturalne kosmetyki na trądzik - czy ekologiczna pielęgnacja cery trądzikowej jest skuteczna? 

5.3.2018

Trądzik należy rozpoznać

Trądzik nie ma jednego oblicza. Jego rodzajów jest naprawdę wiele! Aby zatem walka z nim była naprawdę skuteczna, przede wszystkim należy udać się do lekarza dermatologa. Po wykonaniu odpowiednich badań lekarz będzie mógł postawić diagnozę, nazywając dokładnie rodzaj trądziku. Wtedy też będzie możliwe określenie jego przyczyn oraz obranie odpowiedniej drogi jego leczenia.

Rodzaje trądziku

Trądzik zaskórnikowy Najłagodniejszy ze wszystkich rodzajów tej choroby. Nazywany jest inaczej trądzikiem młodzieńczym. Powodem jego powstawania jest najczęściej nadmierne wydzielanie łoju.
Trądzik krostkowy Jeden z rodzajów trądziku zaskórnikowego. Na skórze pojawiają się krosty zmieniające się w ropne wypryski, po których powstają blizny oraz przebarwienia.
Trądzik grudkowo – krostkowy Pojawiają się zaskórniki, grudki i krostki oraz stan zapalny. Po zniknięciu wyprysków, na skórze nie pozostają blizny.
Trądzik ropowiczy Pojawiają się grudki, krostki, zmiany ropne i stan zapalny. Jest to jeden z najtrudniejszych do leczenia rodzajów trądziku.
Trądzik skupiony Występuje przede wszystkim u mężczyzn. Pojawia się na twarzy, w okolicach pośladków, pachwin oraz pach. Pozostają po nim przyrosłe blizny.
Trądzik bliznowaty Charakteryzuje się bliznowcami powstałymi przy wykwitach. Ich kształt jest nieregularny i mają formę guzów.
Trądzik piorunujący Kolejny rodzaj trądziku, który jest trudny do wyleczenia. Występuje jednak bardzo rzadko. Oprócz zmian skórnych chory odczuwa również dolegliwości  ze strony układu stawowo – mięśniowego.

 

Wymienione powyżej rodzaje trądziku nie są oczywiście wszystkimi, z jakimi możemy się spotkać. Te jednak nalezą do najbardziej znanych. Po rozpoznaniu rodzaju trądziku, chory może podjąć się leczeniu. Niekiedy konieczne jest wdrożenie preparatów medycznych, innym razem najwłaściwsza będzie odpowiednia pielęgnacja skóry, wraz ze zmianą diety – wszystkie te kwestie należy uzgodnić z lekarzem dermatologiem.

Uwaga! Często można usłyszeć opinię, że trądzik to choroba normalna w czasie dorastania i trzeba poczekać, aż minie. To oczywiście MIT!  Po pierwsze, trądzik występuje tylko u nastolatków, a po drugie, zaniedbanie w jego leczeniu może doprowadzi do wielu powikłań. Im trądzik dłużej trwa, tym większe prawdopodobieństwo, że na twarzy pozostaną blizny trudne lub niemożliwe do usunięcia! 

 

Kosmetyki naturalne w walce z trądzikiem

Natura dała nam wszystko czego potrzebuje człowiek. Przez setki lat lecznictwo opierało się wyłącznie na ziołach i mieszankach z nich wykonywanych. Nie powinno nas zatem dziwić, że są kosmetyki naturalne, które mogą być bardzo pomocne w  walce z trądzikiem. Należy jednak pamiętać – co już podkreślaliśmy – że najpierw należy skonsultować się z lekarzem, aby poznać przyczyny trądziku. Następnie można wdrożyć odpowiednie działania.

W kosmetykach naturalnych mogą znajdować się ekstrakty oraz składniki, które regulują wydzielanie się sebum (co niektórych przypadkach jest sprawą kluczową dla eliminowania trądziku). Inne zawierają eksfolianty, które mają delikatne, acz skuteczne działanie złuszczające.

W dbaniu o cerę trądzikowa bardzo ważna jest wytrwałość i systematyczność. Ważne jest zarówno oczyszczanie twarzy, jak i jej odpowiednie tonizowanie, a także złuszczanie i nawilżanie. Każdy z tych etapów jest naprawdę niezwykle istotny i w każdym z nich mogą pomóc nam naturalne .

Oczyszczanie – oczyszczanie skóry jest ważne zawsze – nie tylko wtedy, gdy  mamy do czynienia z cerą trądzikową. Dzięki odpowiedniemu oczyszczaniu możemy mieć po kontrola pory. Warto jednak pamiętać, że zbyt intensywne oczyszczanie może doprowadzić do  reakcji obronnych skóry, a więc do znacznie zwiększonej produkcji sebum – a to oczywiście nie jest wskazane. Produktów do oczyszczania twarzy i ciała jest naprawdę wiele. Jednym z naturalnych produktów jest Północne Mydło Detox firmy Natura Siberica, które bardzo głęboko oczyszcza. Jest to produkt przeznaczony specjalnie dla skóry problematycznej, trądzikowej i tłustej. Głęboko oczyszcza, przywraca równowagę skórze, a dodatkowo nawilża ją. Oczywiście produktów tego typu jest znacznie więcej – producenci naturalnych kosmetyków dbają o to, aby wybór był naprawdę duży.

Tonizowanie – tonizowanie dla skóry problematycznej jest bardzo ważne. Dzięki niemu skórze przywrócone jest odpowiednie pH. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność przy dobieraniu kosmetyków do tonizacji. Powinny mieć one działanie antybakteryjne oraz odświeżające, co nie znaczy, że powinny zawierać alkohol – wręcz przeciwnie! Alkohol wcale nie pomaga w leczeniu trądziku, może dodatkowo podrażniać. Pośród naturalnych kosmetyków również można polecić produkt Natura Siberica – oczyszczający tonik do cery tłustej i mieszanej, który oczyszcza, wygładza i redukuje zaczerwienienia oraz matuje.

Złuszczanie – złuszczanie to w kontekście skóry trądzikowej temat istotny. Złuszczanie jest bowiem konieczne, aby pozbyć się martwego naskórka oraz nadmiaru łoju. Jednak, należy robić to bardzo ostrożnie, tak, aby nie zaszkodzić skórze i nie doprowadzić do jej przesuszenia oraz podrażnienia. Kosmetyki naturalne i ekologiczne są tu niezastąpione, ponieważ są skuteczne, ale równocześnie bardzo delikatne. Godnym polecenia preparatem jest Korund Szlachetny marki Laboratorium Cosmeceuticum, który delikatnue złuszcza naskórek, głęboko oczyszcza, wygładza oraz regeneruje. Warto zwrócić uwagę na to, jakie składniki zawiera produkt do złuszczania. Nie powinien zawierać olei mineralnych, sztucznych barwników oraz konserwantów.

Nawilżanie – nawilżanie to kolejny, również ważny etap, o którym bardzo często zapominamy, lub celowo go omijamy. Bardzo rozpowszechniony jest bowiem mit, mówiący o tym, ze nawilżanie skóry prowadzi do wzmożonego jej przetłuszczania. Jest jednak odwrotnie – to przesuszanie skóry prowadzi do nadmiernej produkcji sebum. Dlatego nawilżanie jest niezwykle ważne. Kremów naturalnych jest wiele. Jednym z nich jest np. krem do skóry tłustej i trądzikowej firmy Polny Warkocz, który głęboko nawilża, łagodzi podrażnienia oraz poprawia ogólny wygląd cery.

Trądzik jest schorzeniem wieloczynnikowym i często stosownie wyłącznie naturalnych kosmetyków nie wystarczy. Trzeba jednak pamiętać, że kosmetyki ekologiczne mogą mieć duży wpływ na wygląd cery. Jeżeli będą stosowane wraz z preparatami medycznymi (przepisanymi przez lekarza – jeżeli to konieczne) oraz z odpowiednim trybem  życia (np. najwłaściwszą dietą), skutki mogą okazać się bardzo zadawalające.

Powrót do bloga