Naturalna pielęgnacja włosów bez tajemnic - jak to robić skutecznie? 

5.3.2018

Naturalna pielęgnacja włosów – czyli jaka?

Naturalna pielęgnacja włosów to taka, w której wykorzystuje się jak najwięcej (lub wyłącznie) produktów ekologicznych, unikając wszelkich składników, które działają na włosy obciążająco, a niekiedy nawet szkodliwie. Do wyboru mamy dwie możliwości: własnoręczne przyrządzanie niektórych kosmetyków do włosów (np. maseczek pielęgnujących), albo kupno naturalnych kosmetyków. Oczywiście te dwa sposoby można łączyć i jest to najrozsądniejsze rozwiązanie. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że będziemy własnoręcznie wykonywać  preparaty do włosów – to przecież bardzo czasochłonne i wymaga również odpowiedniej wiedzy. Poniżej przedstawiamy jednak dwa sposoby na sporządzenie domowych masek na włosy.

Domowa maseczka z oliwy z oliwek i żółtka

Czas przyrządzania: 2 minuty

Czas zabiegu: 60 minut

Aby przyrządzić tę maseczkę potrzebujesz:

 •        2 żółtka,
 •        2 duże łyżki oliwy z oliwek.

Składniki wystarczy delikatnie ze sobą zmieszać do uzyskania jednorodnej konsystencji. Następnie maseczkę nakładamy na włosy. Jeżeli posiadasz czepek, dobrze jest go nałożyć. Po upływie godziny, spłukujemy maskę wodą i myjemy włosy szamponem.

Domowa maseczka z jajek

Czas przyrządzania: 5 minut

Czas zabiegu: 30 minut

Aby przyrządzić tę maseczkę potrzebujesz:

 •        2-3 jajka (osobno żółtko, osobno białko)

Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywno i łączymy z żółtkami. Nakładamy na wilgotne włosy, nie omijając skóry głowy – delikatnie wmasowujemy maseczkę. Zakładamy czepek lub folię oraz nakładamy ręcznik. Po 30 minutach zmywamy maskę wodą i myjemy włosy szamponem.

Warto pamiętać, że domowe maski do włosów są bardzo skuteczne, pod warunkiem, że wykonuje się je regularnie.

Naturalne kosmetyki do włosów

Naturalne kosmetyki do włosów cieszą się coraz większą popularnością. Przybywa również sklepów oferujących ekologiczne kosmetyki, a ich wybór jest naprawdę duży. Zainteresowanie nimi nie jest spowodowane modą, ale przede wszystkim skutecznością oraz bezpieczeństwem – kosmetyki takie nie zawierają bowiem w swoim składzie składników, które w jakikolwiek sposób mogłyby być niezdrowe dla organizmu.

 •        Szampony. W kładzie naturalnych szamponów na próżno szukać substancji obciążających włosy, parabenów, konserwantów i innych substancji szkodliwych. Wśród produktów ekologicznych znaleźć można szampony do włosów przetłuszczających się, suchych, wypadających, szampony przyspieszające wzrost, odbudowujące, dodające objętości czy też głęboko oczyszczające – każdy znajdzie coś dla siebie.
 •        Odżywki. Włosy potrzebują specjalnego odżywienia. Odżywki ekologiczne wykonane są z idealnie dobranych składników naturalnych, przede wszystkim z ekstraktów z różnych ziół i roślin, które zapewniają doskonałe efekty. W zależności od potrzeb, odżywki mogą zwiększać objętość, wzmacniać, przeciwdziałać wypadaniu włosów oraz intensywnie odbudowywać.
 •        Maski. Maski stosowane są rzadziej niż odżywki, ponieważ wymagają od nas poświecenia większej ilości czasu. Jednak, są one niezwykle skuteczne, zwłaszcza jeśli ich skład oparty jest na naturalnych składnikach. Wśród nich znajdziemy maski przyspieszające porost włosa, maski do każdego rodzaju włosów, a także maski regeneracyjne.
 •        Olejki. Olejki szybko wnikają w strukturę włosa, a ich działanie jest bardzo skuteczne. Olejki naturalne świetnie sprawdzają się na wzmocnienie końcówek włosów, poprawiają wygląd włosa na całej długości, działają również pozytywnie na skórę głowy, np. eliminując łupież. Do tego, ich zapachy są naprawdę piękne!
 •        Produkty do stylizacji. Prawie każda kobieta używa produktów do stylizacji włosów. Kosmetyki zawierające naturalne składniki, w przeciwieństwie do kosmetyków produkowanych przemysłowo, nie obciążają dodatkowo włosów. W tej kategorii produktów znaleźć można musy, żele, odzywki, oleje oraz kremy.

Mycie włosów – wcale nie takie oczywiste

Zdarza się, że pomimo stosowania bardzo dobrych kosmetyków do włosów, również kosmetyków naturalnych, oczekiwane efekty nie nadchodzą. Włosy nadal zbyt intensywnie przetłuszczają się u nasady lub nie są odpowiednio puszyste. Bardzo często wina leży niestety po naszej stronie – włosy myjemy zbyt pospiesznie lub ze zbyt mała starannością.

 •        Po pierwsze: rozczesz włosy przed myciem. To bardzo ważne, a często o tym zapominamy. Dzięki rozczesaniu włosów nie będą się dodatkowo plątać w trakcie mycia. Poza tym, usuniemy wszystkie włosy, które w ciągu dnia, lub nocy, naturalnie wypadły.
 •        Po drugie – nie przechodzimy od razu do mycia. Włosy powinny zostać najpierw dokładnie opłukane wodą. Używamy w tym celu wody ciepłej (ale nie gorącej!). przyjemna, ciepła woda pozwoli na rozchylenie łusek włosa – to ważne, kiedy zależy nam na ich dobrym odżywieniu w trakcie mycia.
 •        Po trzecie – szampon nakładaj najpierw na dłonie. Kiedy już włosy są odpowiednio przygotowane, należy nałożyć na nie szampon. Nakładamy go jednak najpierw na dłonie, nieco rozcieńczając go z wodą. Dzięki temu bardzo szybko zapieni się na naszych włosach. W innym przypadku może osiąść w jednym miejscu i jego rozprowadzenie po całych włosach może okazać się bardzo trudne.
 •        Po czwarte – jedno mycie nie zawsze wystarcza. Myjąc włosy często się spieszymy i zapominamy, że niektóre rodzaje włosów potrzebują więcej niż jednego mycia. Dotyczy to szczególnie włosów przetłuszczających się. Drugie mycie pozwoli również usunąć wszystkie zanieczyszczenia i kurz, który przecież osiada na naszych włosach każdego dnia. Drugie mycie dodaje włosom dużej puszystości.
 •        Po piąte – włosy myj delikatnie. Nie szarp włosów, nie wykonuj ruchów, które sprawiają, że włosy się plączą. Nie traktuj też zbyt surowo skóry głowy – wystarczy delikatny, ale bardzo dokładny masaż- o mocnym drapaniu skóry głowy lepiej zapomnij!
 •        Po szóste – odpowiednie spłukiwanie. Jeżeli na włosach pozostaną produkty kosmetyczne stosowane do mycia, włosy bardzo szybko będą się przetłuszczać. Odczuwalne może być również swędzenie skóry głowy. Mogą wystąpić uczulenia. Włosy należy zatem spłukać bardzo dokładnie!

Jak widać, na wygląd naszych włosów składa się wiele czynników. Ważne jest to, jakich kosmetyków używamy, w jaki sposób troszczymy się o włosy: myjemy je i suszymy. Ważne jest również to, jakie produkty spożywamy na co dzień.

Powrót do bloga