Kosmetyki naturalne a organiczne - jakie są różnice?

5.3.2018

Pielęgnacja skóry całego ciała jest ważna – nie tylko dla jej wyglądu, ale też zdrowia. Stosowanie odpowiedniej jakości kosmetyków oraz środków pielęgnacyjnych pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji, albo… pogorszyć jej stan. Dzieje się tak szczególnie w tych sytuacjach, kiedy korzystamy z kosmetyków, których skład stanowią przede wszystkim związki chemiczne, dlatego tak ważne jest zastąpienie ich alternatywnymi kosmetykami. Do wyboru mamy te naturalne oraz organiczne – aby móc dokonać odpowiedniego wyboru, warto poznać ich charakterystykę, a także różnice, jakie je dzielą. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje i zyskasz możliwość zaopatrzenie się w najlepsze kosmetyki dla Twojej skóry!

Naturalność… zbudowana na chemii

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wielką siłę ma w dzisiejszych czasach słowo „naturalny”. Spożywamy naturalne jedzenie, pijemy naturalne soki, nosimy ubrania powstające z naturalnych włókien i oczywiście korzystamy z naturalnych kosmetyków. Słowo „naturalny” jest dzisiaj utożsamiane z tym, co zdrowe, bo wytarzane bez udziału substancji chemicznych czy różnego rodzaju szkodliwych dodatków, obecnych w konwencjonalnym pożywieniu czy preparatach różnego rodzaju.

Niestety – często „naturalność” jest tylko sposobem na poprawienie wyników sprzedaży, a produkty określane tym mianem, często po prostu na nie zasługują. Okazuje się bowiem, że naturalności w nich po prostu niewiele – składniki pochodzenia roślinnego stanowią jedynie niewielki procent całego składu, co pozwala producentowi stosować tego rodzaju chwyt marketingowy. I nawet jeżeli jego kosmetyki powstały w większości przypadków na bazie chemicznych składników, a tylko niewielka część składu to naturalne rośliny czy zioła – może on wykorzystywać nazwę „kosmetyki naturalne”.

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ze względu na brak uregulowań prawnych w tym zakresie – termin „kosmetyk naturalny” pozwala na bardzo szeroką interpretację i mnogość zastosowań, dlatego też jest tak chętnie wykorzystywany przez wielu producentów, którzy z naturalnymi produktami wysokiej jakości nie mają niestety zbyt wiele wspólnego.

Chcesz naturalności? Postaw na kosmetyki organiczne!

Na szczęście kwestie uregulowań prawnych obejmują kosmetyki organiczne, których nazwa nie jest przypadkowa. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, są to bowiem środki wytwarzane WYŁĄCZNIE przy wykorzystaniu naturalnych składników. Co więcej – owe składniki powinny być certyfikowane, by można było w stu procentach stwierdzić fakt ich powstania w ekologicznych gospodarstwach. Dzięki temu Ty, jako osoba poszukująca najwyższej jakości preparatów do pielęgnacji swojej skóry, masz pewność, że inwestujesz w naturalność.

Plantacje ekologiczne, z których składników wytwarzane są kosmetyki organiczne, muszą dostosowywać się do wielu restrykcyjnych przepisów prawa i dbać o najwyższe standardy produkcji wszystkich swoich wyrobów. Są regularnie kontrolowane, by móc zyskać stuprocentową pewność, że prowadzone w nich uprawy są naturalne.

Kosmetyki organiczne powstają przy wykorzystaniu naturalnych składników i pozbawione są wszelkiego rodzaju:

pestycydów,

– nawozów sztucznych,

– składników zmodyfikowanych genetycznie (GMO).

Dlatego też poszukując naturalnych składników, sprawdzaj ich skład i to, czy zawarte w nich elementy są certyfikowane – jeżeli nie, może to oznaczać, że warto rozejrzeć się za innym produktem.

Z czego składają się kosmetyki organiczne?

Aby móc wybrać właściwe kosmetyki, które powstały wyłącznie w oparciu o naturę, warto poznać składniki, których producenci używają do ich wytwarzania. Dzielą się one na kilka grup, które pokrótce omówimy.

Grupa pierwsza – substancje aktywne

Do podstawowych składników wszystkich kosmetyków, dzięki którym kupowane przez nas preparaty okazują się skuteczne, należą wszelkiego rodzaju substancje aktywne, a więc oleje, wody i ekstrakty z roślin. To od ich jakości zależy skuteczność kosmetyków. W przypadku kosmetyków organicznych mamy do czynienia z naturalnymi olejami i ekstraktami, pochodzącymi bezpośrednio z roślin, dzięki czemu są one czyste, nieprzetworzone i zachowują swoją wysoką skuteczność. W przypadku kosmetyków „naturalnych”, a więc konwencjonalnych, substancje pochodzenia roślinnego zastępowane są syntetycznymi olejami, które są często wielokrotnie przetwarzane i nie tylko nie wpływają pozytywnie na skórę, ale w dodatku mogą jej zaszkodzić.

Grupa druga – substancje zapachowe

Cóż, aby z kosmetyków korzystało się przyjemnie i by były one jeszcze bardziej skuteczne, konieczne jest zastosowanie zapachu – pięknego, kojącego, takiego, do którego chce się wracać. W przypadku kosmetyków organicznych z pewnością tak jest, ponieważ w ich produkcji stosuje się olejki ezoteryczne i naturalne wyciągi nie tylko z roślin, ale również owoców. W przypadku gorszej jakości preparatów, za substancje zapachowe służą oczywiście substancje syntetyczne, które nie tylko nie pachną tak znakomicie, jak ich naturalne odpowiedniki, ale mogą też być powodem występowania reakcji alergicznych.

Grupa trzecia – emulgatory

Niezwykle ważna grupa składników, która – mówiąc w uproszczeniu – pozwala na stworzenie trwałego układu z różnych składników. W przypadku kosmetyków organicznych producenci wykorzystują emulgatory pochodzenia roślinnego, a konwencjonalnych – szkodliwe syntetyki, takie jak glikol polietylenowy lub polipropylenowy.

Grupa czwarta – konserwanty

I chociaż nazwa ta nie kojarzy nam się najlepiej, a słysząc ją od razu na myśl przychodzi nam różnego rodzaju chemia, konserwanty wcale nie muszą być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku kosmetyków organicznych np., stosuje się konserwanty łagodne i w pełni bezpieczne dla człowieka. Co innego w tych nieorganicznych – stosuje się tam konserwanty syntetyczne, które – jak powszechnie wiemy – nie są do końca bezpieczne, a ich stosowanie może przynosić wiele skutków ubocznych.

 

Dlaczego lepiej jest wybierać certyfikowane kosmetyki organiczne?

Pierwszą odpowiedzią, jaka nasuwa się właściwie natychmiast po przeanalizowaniu różnic w składzie, jest oczywiście jakość takich kosmetyków. Tworzone są one w pełni przy wykorzystaniu naturalnych, certyfikowanych składników, a więc jako kupujący masz pewność tego, że stawiasz na produkt całkowicie bezpieczny dla Twojej skóry. Kosmetyki nieorganiczne, konwencjonalne, często nazywane „naturalnymi”, choć w ogóle takimi nie są, tworzone są przede wszystkim z syntetyków, które mogą źle działać na skórę, wywoływać reakcje alergiczne i wiele innych niepożądanych skutków ubocznych.

Drugą rzeczą jest skuteczność – dzięki wyselekcjonowanym, naturalnym składnikom oraz ich doskonałemu łączeniu, preparaty organiczne pozwalają eliminować problemy ze skórą, przywracać jej naturalny, zdrowy wygląd, a także dbać – nie tylko o skórę, ale też włosy. Oczywiście działanie syntetyków też może być efektywne, jednakże zawsze musimy liczyć się z tym, że zawarte w produktach nieorganicznych składniki mogą źle przysłużyć się naszej skórze.

No i w końcu trzecia rzecz – kosmetyki organiczne są niezwykle popularne, a więc tworzy je wielu producentów. Z całą pewnością nikt nie będzie miał jakichkolwiek problemów ze znalezieniem doskonałego preparatu, który spełni oczekiwania. Szampony, mydła, kremy, peelingi, maseczki, odżywki, sole do kąpieli – wszystko to jest dostępne w wielu wariantach zapachowych i o zróżnicowanym działaniu.

Warto więc sprawdzić działanie kosmetyków organicznych na własnej skórze i przekonać się, że są one sposobem na piękno oraz zdrowie!

Powrót do bloga