Kosmetyki bez parabenów i SLS (dla dorosłych i dzieci) - co to znaczy? 

5.3.2018

Silna marka, znakomity PR i wiele lat na rynku sprawia, że jesteśmy nastawieni pozytywnie nawet do tych preparatów, które przepełnione są ogromną ilością syntetycznych, szkodliwych dla zdrowia substancji. Na szczęście rośnie świadomość tego, że lepiej postawić jest na certyfikowany produkt, oparty na składnikach naturalnego pochodzenia niż taki, który ma w sobie więcej chemii niż substancji pozyskanych z roślin.

Kosmetyki organiczne – czym są?

Bardzo często słyszymy o kosmetykach naturalnych, pozbawionych parabenów i SLS, które z kolei stosowane są bardzo chętnie przez producentów kosmetyków syntetycznych, które doskonale znane są nam wszystkim i które codziennie mijamy na sklepowych półkach. Oznacza to, że takie kosmetyki posiadają w swoim składzie niebezpieczne dla zdrowia człowieka konserwanty oraz detergenty, których długotrwałe używanie może przynieść więc szkód niż pożytku. Kosmetyki naturalne, albo mówiąc bardziej precyzyjnie – organiczne, nie posiadają takich szkodliwych składników, przez co nie wywołują reakcji alergicznych, nie szkodzą skórze, włosom i paznokciom, a przy tym są bardzo skuteczne. Aby lepiej omówić problem szkodliwych substancji, zawartych w kosmetykach konwencjonalnych, warto poznać te składniki i dowiedzieć się, dlaczego warto trzymać się od nich z daleka. Zaczynamy!

Szkodliwe substancje, które musisz znać

Zaczniemy oczywiście od tych, które pojawiają się najczęściej i z którymi jest największy problem, a więc parabenów i SLS.

Parabeny są najpopularniejszymi w kosmetologii substancjami konserwującymi, dzięki którym możliwe jest przedłużenie daty ważności preparatów. Stosuje się je z tego względu, że nie zmieniają wyglądu, zapachu czy działania kosmetyków. Jednakże badania nad ich wpływem na skórę i organizm człowieka wciąż trwają, a grupy naukowców coraz częściej zwracają uwagę na to, że konserwanty te mogą wywoływać bardzo niepożądane skutki, do których należą chociażby nowotwory, obniżenie płodności czy po prostu szkodliwe działanie na skórę, którą przecież chcemy pielęgnować. Oczywiście – chcąc zachować obiektywizm – musimy zaznaczyć, że nie wszystkie parabeny są uznawane za szkodliwe, szczególnie w niskim stężeniu. Jeżeli jednak nie chcemy narazić się na problemy, warto zrezygnować z używania preparatów, je zawierających – szczególnie, jeżeli w składzie znajduje się butyloparaben lub propyloparaben.

SLS to z kolei detergent, wykorzystywany bardzo powszechnie w kosmetykach, dzięki któremu te posiadają funkcję czyszczącą. Podobnie jak w przypadku parabenów, również tej substancji zarzuca się działanie mogące doprowadzić do nowotworu. I chociaż żadne z badań nie potwierdza tego w stu procentach, wiemy że w trakcie produkcji SLS powstają kancerogenne związki, więc obawy mogą być uzasadnione. Sprawdzają się natomiast inne podejrzenia dotyczące negatywnego wpływu substancji – u wielu ludzi wywołuje ona obrzęki czy łuszczenie się skóry, a także przenika przez skórę (szczególnie jej najcieńsze warstwy) i może gromadzić się w organizmie, pozostając w nim nawet do 5 dni! A to z pewnością nie przynosi nam niczego dobrego.

Jednak w kosmetykach konwencjonalnych możemy napotkać nie tylko na parabeny i SLS. Producenci wykorzystują wiele innych substancji, o których istnieniu oraz negatywnym warto wiedzieć.

ALS – detergent o podobnym profilu działania, co SLS, którego warto unikać – szczególnie w przypadku preparatów do pielęgnacji skóry dziecka.

Oleje silikonowe i mineralne – wypełniacze, dzięki którym kosmetyki dobrze się rozprowadzają i posiadają większą objętość. Są to substancje tworzone sztucznie, a organizm traktuje je jak substancje obce – ich długoterminowe zażywanie może mieć negatywne skutki.

PEG i PPG – glikole – polietylenowy i polipropylenowy – dzięki którym uzyskuje się odpowiednią konsystencję kosmetyków. Szkodliwe dla skóry, dlatego też zdecydowanie warto ich unikać.

Formaldehyd – kolejny konserwant, nad którym również prowadzone są badania. Wykazały jego działanie rakotwórcze, więc wszelkie kosmetyki posiadające go w swoim składzie należy omijać szerokim łukiem.

Aluminium – stosowane przede wszystkim w dezodorantach i zatykające pory skóry.

Oczywiście tego rodzaju substancji i dodatków, znajdujących się w kosmetykach naturalnych jest dużo więcej, jednak te wymienione wyżej są najbardziej szkodliwe i to przede wszystkim na nie należy zwracać uwagę.

Sposób na walkę z syntetykami? Kosmetyki organiczne!

Dzięki kosmetykom organicznym, każdy z nas ma możliwość całkowitego wyeliminowania parabenów, SLS oraz innych sztucznych i szkodliwych substancji ze swojego życia. Kosmetyki naturalne powstają wyłącznie ze składników pochodzenia roślinnego i nawet znajdujące się w nich konserwanty są odpowiednio selekcjonowane, a co za tym idzie – bezpieczne dla zdrowia człowieka.  Co więcej potwierdzeniem najwyższej jakości stosowanych w produkcji składników, jest certyfikat jakości, o który muszą zadbać wszyscy producenci – jako konsumenci mamy dzięki temu pewność, że kupujemy produkty, które tworzone są w oparciu o składniki wytwarzane w ekologiczny sposób.

Oczywiście warto przy tym wiedzieć, z produktów których producentów warto skorzystać, kiedy postawi się na kosmetyki naturalne. A w tym przypadku wybór jest duży i przekonasz się o tym, odwiedzając jakikolwiek sklep z kosmetykami naturalnymi. Do tych najbardziej cenionych i znanych należą:

Babcia Agafia,

Dr. Konopka’s,

Khadi,

Mokosh,

Natura Siberica,

Organic Shop,

Yope i wielu innych.

Stawiając na jedną z tych marek, masz możliwość zainwestowania w wysokiej klasy kosmetyki naturalne, których receptury przekazywane są często z pokolenia na pokolenie, a skład opiera się na wielu badaniach, przeprowadzanych przez specjalistów. Kosmetyki organiczne to w związku z tym nie tylko bezpieczeństwo dla skóry, ale i skuteczność, której tak bardzo oczekuje każdy z nas.

Co możesz wybrać?

Oczywiście wśród kosmetyków bez parabenów i SLS znajduje się wszystko to, czego potrzeba do codziennej pielęgnacji albo domowych terapii, mających na celu przywrócenie zdrowia i piękna skórze czy włosom. Możesz więc postawić na naturalne szampony i odżywki do włosów, kremy, maseczki czy peelingi do twarzy, mydła, balsamy, sole do kąpieli oraz wiele innych produktów, dzięki którym zadbasz o swoje ciało jak nigdy wcześniej. Z produktów tego rodzaju możesz korzystać bez obaw o wystąpienie jakichkolwiek reakcji alergicznych czy ryzyka negatywnego oddziaływania jakiegoś preparatu na skórę. Ekologiczne, w pełni naturalne kosmetyki organiczne cenione są nie bez powodu i zdecydowanie warto na nie postawić. Tym bardziej, że wcale nie muszą to być produkty droższe od tych kosmetyków, zawierających parabeny, SLS i inne szkodliwe składniki – przekonaj się o tym na własnej skórze, odwiedzając sklep z kosmetykami naturalnymi.

Powrót do bloga