Jak samodzielnie czytać składy kosmetyków ekologicznych?

3.9.2018

Dlaczego warto czytać składy kosmetyków ekologicznych?

Znajomość czytania składów kosmetyków ekologicznych jest bardzo przydatna przy zakupach. W sklepach internetowych mamy ogromny wybór kosmetyków naturalnych wielu marek – nie wszystkie jednak są w stu procentach naturalne, mimo obietnic producentów. By sprawdzić, czy dany produkt na pewno będzie nam odpowiadał i nie zaszkodzi naszej skórze, możemy samodzielnie przeczytać skład INCI, w którym wypisane są wszystkie składniki, jakich marka użyła podczas produkcji danego kosmetyku ekologicznego.

Od czego zacząć analizę składu kosmetyków naturalnych ze sklepów internetowych?

Skład INCI znajdziemy najczęściej z tyłu opakowania produktu lub na osobnej ulotce, jaka powinna być do niego dołączona. Jeśli decydujemy się na zakupy w sieci, warto poszukać sklepu internetowego z kosmetykami naturalnymi, który udostępnia pełen skład w opisie każdego produktu.

Czytając skład należy pamiętać o tym, że składniki są wypisane zgodnie z ich procentową ilością w danym kosmetyku. Np. jeśli na pierwszym miejscu w składzie INCI znajduje się aqua, czyli woda, oznacza to, że jest jej procentowo najwięcej. Ta informacja jest szczególnie przydatna do sprawdzenia, czy wartościowe składniki, którymi producent chwali się na froncie opakowania, nie stanowią jedynie nikłego procentu wszystkich substancji, zawartych w kosmetyku.

Skład INCI posiada ujednolicone nazwy dla składników, obowiązujące w całej Unii Europejskiej. Stosuje się angielskie nazwy dla związków chemicznych oraz łacińskie dla roślin. Z początku nazwy te mogą wydawać się trudne do zapamiętania, konieczne będzie także sprawdzenie każdego składnika z osobna, można to jednak z łatwością zrobić za pomocą Internetu czy aplikacji przeznaczonych do czytania składów kosmetyków ekologicznych. Z czasem wystarczy rzut oka na skład, by przekonać się, czy nie ma w nim szkodliwych składników.

W przypadku np. szamponów naturalnych składnikiem, którego wiele osób wolałoby uniknąć, jest SLS, czyli detergent, który podrażnia wrażliwą skórę, powodując świąd, łupież, a nawet przyczyniając się do Atopowego Zapalenia Skóry. Jest obecny w wielu szamponach, ponieważ dobrze oczyszcza i powoduje mocne pienienie się produktu. W przypadku osób wrażliwych jego częste stosowanie może skończyć się problemami skórnymi, dlatego na codzienny kosmetyk do mycia włosów lepiej wybrać szampon naturalny, który nie posiada w swoim składzie SLS. 

Przykładowa analiza składu na podstawie naturalnego szamponu do włosów Babuszki Agafii

Aby przybliżyć czytanie składu kosmetyków, przyjrzymy się bliżej składowi naturalnego szamponu do włosów marki Babuszka Agafia – rosyjskiego producenta kosmetyków naturalnych, którego wyroby ze względu na małą dostępność stacjonarnie najłatwiej dostać w sklepach internetowych.

Skład INCI szamponu naturalnego Babuszka Agafia Brzozowy szampon do włosów, Nawilżenie i Równowaga:

 Aqua, Melilotus Albus Flower/Leaf/Stem Extract*, Sodium Coco-Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Sodium Chloride, Betula Alba Leaf Extract*, Helianthus Annuus Seed Oil, Pinus Pumila Needle ExtractWH*, Larix Sibirica Needle ExtractWH*, Malva Sylvestris Flower Extract*, Saponaria Officinalis Root Extract*, Glycerin, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Tocopherol, Citric Acid, Benzyl Alcohol,  Dehydroacetic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, Limonene, Linalool.

Składnik kosmetyku

Opis składnika kosmetyku

Aqua

woda

Melilotus Albus Flower/Leaf/Stem Extract

Ekstrakt z kwiatów, liści i łodygi nostrzyka białego – naturalny składnik roślinny

Sodium Coco-Sulfate

Sól sodowa siarczanu alkoholi tłuszczowych z oleju kokosowego – łagodniejszy detergent pochodzenia naturalnego

Cocamidopropyl Betaine

Kokamidopropylobetaina, substancja roślinna łagodząca działanie detergentu

Lauryl Glucoside

Poliglukozyd laurylowy, substancja pochodzenia naturalnego, łagodząca działanie detergentu

Sodium Chloride

Chlorek sodu, substancja pochodzenia naturalnego

Betula Alba Leaf Extract

Wyciąg z liści i kory brzozy, naturalny składnik roślinny

Helianthus Annuus Seed Oil

Olej z nasion słonecznika, naturalny olej roślinny

Pinus Pumila Needle ExtractWH

Ekstrakt z igieł sosny karłowej, naturalny składnik roślinny

Larix Sibirica Needle ExtractWH

Ekstrakt z igieł modrzewia syberyjskiego, naturalny składnik roślinny

Malva Sylvestris Flower Extract

Ekstrakt z kwiatów ślazu dzikiego, naturalny składnik roślinny

Saponaria Officinalis Root Extract

Ekstrakt z korzenia mydlnicy lekarskiej, naturalny składnik roślinny

Glycerin

Gliceryna, substancja pochodzenia naturalnego,

Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride

Składnik o właściwościach antystatycznych, wygładza i odżywia włosy

Tocopherol

Witamina E, substancja roślinna

Citric Acid

Kwas cytrynowy, substancja pochodzenia naturalnego

Benzyl Alcohol

Alkohol benzylowy, substancja roślinna

Dehydroacetic Acid

Kwas dehydrooctowy, naturalny konserwant

Sodium Benzoate

Benzoesan sodu, naturalny konserwant

Potassium Sorbate

Sorbinian potasu, naturalny konserwant

Parfum

Substancja zapachowa

Limonene

Limonen, naturalna substancja zapachowa

Linalool

Naturalna substancja zapachowa

 

Jak widać,szampon Babuszki Agafiiposiada duże ilości ekstraktów z roślin, a zastosowane w nim konserwanty są naturalne. Szkodliwy detergent SLS został w nim zastąpiony SCS, o wiele łagodniejszą substancją myjącą, której ewentualne działanie podrażniające zostało zredukowane za pomocą łagodzących składników.

Czytanie składów kosmetyków ekologicznych nie jest trudnym zajęciem, wystarczy trochę wprawy – a można dzięki temu uniknąć nieświadomego kontaktu z substancjami syntetycznymi, mogącymi źle wpływać na wygląd i zdrowie naszej skóry.

Powrót do bloga