Jak samodzielnie czytać składy kosmetyków ekologicznych?

3.9.2018

Dlaczego warto czytać składy kosmetyków ekologicznych?

Znajomość czytania składów kosmetyków ekologicznych jest bardzo przydatna przy zakupach. W sklepach internetowych mamy ogromny wybór kosmetyków naturalnych wielu marek – nie wszystkie jednak są w stu procentach naturalne, mimo obietnic producentów. By sprawdzić, czy dany produkt na pewno będzie nam odpowiadał i nie zaszkodzi naszej skórze, możemy samodzielnie przeczytać skład INCI, w którym wypisane są wszystkie składniki, jakich marka użyła podczas produkcji danego kosmetyku ekologicznego.

Od czego zacząć analizę składu kosmetyków naturalnych ze sklepów internetowych?

Skład INCI znajdziemy najczęściej z tyłu opakowania produktu lub na osobnej ulotce, jaka powinna być do niego dołączona. Jeśli decydujemy się na zakupy w sieci, warto poszukać sklepu internetowego z kosmetykami naturalnymi, który udostępnia pełen skład w opisie każdego produktu.

Czytając skład należy pamiętać o tym, że składniki są wypisane zgodnie z ich procentową ilością w danym kosmetyku. Np. jeśli na pierwszym miejscu w składzie INCI znajduje się aqua, czyli woda, oznacza to, że jest jej procentowo najwięcej. Ta informacja jest szczególnie przydatna do sprawdzenia, czy wartościowe składniki, którymi producent chwali się na froncie opakowania, nie stanowią jedynie nikłego procentu wszystkich substancji, zawartych w kosmetyku.

Skład INCI posiada ujednolicone nazwy dla składników, obowiązujące w całej Unii Europejskiej. Stosuje się angielskie nazwy dla związków chemicznych oraz łacińskie dla roślin. Z początku nazwy te mogą wydawać się trudne do zapamiętania, konieczne będzie także sprawdzenie każdego składnika z osobna, można to jednak z łatwością zrobić za pomocą Internetu czy aplikacji przeznaczonych do czytania składów kosmetyków ekologicznych. Z czasem wystarczy rzut oka na skład, by przekonać się, czy nie ma w nim szkodliwych składników.

W przypadku np. szamponów naturalnych składnikiem, którego wiele osób wolałoby uniknąć, jest SLS, czyli detergent, który podrażnia wrażliwą skórę, powodując świąd, łupież, a nawet przyczyniając się do Atopowego Zapalenia Skóry. Jest obecny w wielu szamponach, ponieważ dobrze oczyszcza i powoduje mocne pienienie się produktu. W przypadku osób wrażliwych jego częste stosowanie może skończyć się problemami skórnymi, dlatego na codzienny kosmetyk do mycia włosów lepiej wybrać szampon naturalny, który nie posiada w swoim składzie SLS.

Przykładowa analiza składu na podstawie naturalnego szamponu do włosów Babuszki Agafii

Aby przybliżyć czytanie składu kosmetyków, przyjrzymy się bliżej składowi naturalnego szamponu do włosów marki Babuszka Agafia – rosyjskiego producenta kosmetyków naturalnych, którego wyroby ze względu na małą dostępność stacjonarnie najłatwiej dostać w sklepach internetowych.

Skład INCI szamponu naturalnego Babuszka Agafia Brzozowy szampon do włosów, Nawilżenie i Równowaga:

 Aqua, Melilotus Albus Flower/Leaf/Stem Extract*, Sodium Coco-Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Sodium Chloride, Betula Alba Leaf Extract*, Helianthus Annuus Seed Oil, Pinus Pumila Needle ExtractWH*, Larix Sibirica Needle ExtractWH*, Malva Sylvestris Flower Extract*, Saponaria Officinalis Root Extract*, Glycerin, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Tocopherol, Citric Acid, Benzyl Alcohol,  Dehydroacetic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, Limonene, Linalool.

Składnik kosmetyku Opis składnika kosmetyku
Aqua woda
Melilotus Albus Flower/Leaf/Stem Extract Ekstrakt z kwiatów, liści i łodygi nostrzyka białego – naturalny składnik roślinny
Sodium Coco-Sulfate Sól sodowa siarczanu alkoholi tłuszczowych z oleju kokosowego – łagodniejszy detergent pochodzenia naturalnego
Cocamidopropyl Betaine Kokamidopropylobetaina, substancja roślinna łagodząca działanie detergentu
Lauryl Glucoside Poliglukozyd laurylowy, substancja pochodzenia naturalnego, łagodząca działanie detergentu
Sodium Chloride Chlorek sodu, substancja pochodzenia naturalnego
Betula Alba Leaf Extract Wyciąg z liści i kory brzozy, naturalny składnik roślinny
Helianthus Annuus Seed Oil Olej z nasion słonecznika, naturalny olej roślinny
Pinus Pumila Needle ExtractWH Ekstrakt z igieł sosny karłowej, naturalny składnik roślinny
Larix Sibirica Needle ExtractWH Ekstrakt z igieł modrzewia syberyjskiego, naturalny składnik roślinny
Malva Sylvestris Flower Extract Ekstrakt z kwiatów ślazu dzikiego, naturalny składnik roślinny
Saponaria Officinalis Root Extract Ekstrakt z korzenia mydlnicy lekarskiej, naturalny składnik roślinny
Glycerin Gliceryna, substancja pochodzenia naturalnego,
Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride Składnik o właściwościach antystatycznych, wygładza i odżywia włosy
Tocopherol Witamina E, substancja roślinna
Citric Acid Kwas cytrynowy, substancja pochodzenia naturalnego
Benzyl Alcohol Alkohol benzylowy, substancja roślinna
Dehydroacetic Acid Kwas dehydrooctowy, naturalny konserwant
Sodium Benzoate Benzoesan sodu, naturalny konserwant
Potassium Sorbate Sorbinian potasu, naturalny konserwant
Parfum Substancja zapachowa
Limonene Limonen, naturalna substancja zapachowa
Linalool Naturalna substancja zapachowa

Jak widać,szampon Babuszki Agafiiposiada duże ilości ekstraktów z roślin, a zastosowane w nim konserwanty są naturalne. Szkodliwy detergent SLS został w nim zastąpiony SCS, o wiele łagodniejszą substancją myjącą, której ewentualne działanie podrażniające zostało zredukowane za pomocą łagodzących składników.

Czytanie składów kosmetyków ekologicznych nie jest trudnym zajęciem, wystarczy trochę wprawy – a można dzięki temu uniknąć nieświadomego kontaktu z substancjami syntetycznymi, mogącymi źle wpływać na wygląd i zdrowie naszej skóry.

Powrót do bloga