6 błędów w pielęgnacji włosów, których lepiej unikać – i jak je naprawić, stosując kosmetyki ekologiczne. Cz. 2.

9.10.2018
  1.      Nieświadome niszczenie włosów podczas mycia, czesania i w ciągu dnia

Opis błędu:

Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak delikatne są nasze i włosy i jakie czynniki mogą na nie działać niszcząco. Tymczasem włosy są bardzo podatne na uszkodzenia i przesuszenie i można nieświadomie robić im krzywdę przez złe nawyki. Najczęstsze błędy pielęgnacyjne to:

– zbyt intensywne mycie poprzez szorowanie włosów na długości,

– używanie zbyt gorącej lub zbyt zimnej wody do mycia,

– wycieranie włosów szorstkim ręcznikiem,

– zbyt intensywne czesanie włosów, szarpanie ich szczotką w celu rozczesania splątanych kosmyków,

– chodzenie spać w mokrych włosach,

– chodzenie wciąż w rozpuszczonych włosach,

– stosowanie regularnie wysokiej temperatury podczas stylizacji, częste sięganie po suszarkę, prostownicę czy lokówkę.

Skutek:

Wszystkie powyższe błędy powodują mechaniczne uszkodzenia na włosach i mogą doprowadzić kosmyki do bardzo złego stanu. W efekcie włosy są przesuszone, mają rozdwojone końcówki, łamią się, tracą blask i elastyczność. Nawet jeden czy dwa z przedstawionych wyżej złych nawyków mogą w krótkim czasie doprowadzić włosy do złej kondycji, mimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji kosmetykami ekologicznymi.

Rozwiązanie problemu:

Warto prześledzić swoje nawyki w pielęgnacji i stylizacji włosów i postarać się o więcej delikatności i uwagi. Delikatne mycie łagodnymi szamponami naturalnymi (bez pocierania włosów na długości), umiarkowana temperatura wody do mycia i stosowanie miękkich ręczników, np. z mikrofibry, do delikatnego odsączenia wody z kosmyków to podstawa odpowiedniego oczyszczania włosów. Warto również zadbać o to, by nie kłaść się spać z mokrymi włosami – najlepiej, jeśli wyschły naturalnie lub zostały podsuszone chłodnym nawiewem suszarki. Dobrze jest zaplatać włosy do snu w luźny warkocz czy koczek. Jeśli często stylizujemy włosy za pomocą ciepła, powinno się je zabezpieczać za pomocą odpowiednich olejków z serii ekologicznych kosmetyków. Kosmetyki naturalne, dostępne  w sklepach internetowych, powinny stanowić podstawę pielęgnacji, ponieważ nie tylko odżywiają włosy, ale także ułatwiają ich rozczesywanie i zabezpieczają je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

  1.      Brak odpowiedniego odżywienia i nawilżenia za pomocą kosmetyków naturalnych

Opis błędu:

Niewiele jest na świecie posiadaczek włosów, które wyglądają pięknie i zdrowo przy minimalnym staraniu i stosowaniu losowych kosmetyków. Większość włosów wymaga odpowiedniej pielęgnacji i uwagi, by mogły zachować świetną kondycję i wygląd. Zbyt uboga pielęgnacja, stosowanie wciąż tych samych produktów lub zaniedbanie odżywiania nie pozwoli na uzyskanie wymarzonych włosów; ponadto, przy takim traktowaniu włosy nie uzyskują odpowiedniej ochrony przed wpływem środowiska na ich stan, przez co mogą szybciej się niszczyć.

Skutek:

Włosy nie są odpowiednio odżywione i nawilżone, przez co trudno jest uzyskać efekt zdrowych i lśniących kosmyków. Nie zabezpiecza się ich także przed wpływem szkodliwych czynników, są więc podatne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą stać się przesuszone i utracić elastyczność.

Rozwiązanie problemu:

Tylko stosowanie bogatej pielęgnacji za pomocą naturalnych kosmetyków do włosów pozwoli cieszyć się pięknymi i zdrowymi kosmykami, które nie będą sprawiały problemów. Podstawą pielęgnacji jest odpowiedni szampon naturalny, który nie tylko łagodnie oczyści włosy, ale także wstępnie je odżywi. Bogate maski i odżywki z serii kosmetyków ekologicznych dostarczą włosom wszystkich potrzebnych składników. Ułatwią także rozczesywanie włosów, odpowiednio je nawilżą, nadadzą im sprężystość, objętość i blask. Warto stosować kosmetyki naturalne, dostępne w sklepach online, pochodzące od sprawdzonych producentów produktów organicznych, takich jak Babuszka Agafia (Babcia Agafia), Natura Siberica, Planeta Organica czy Organic Shop.

  1.      Nieodpowiednie nakładanie kosmetyków ekologicznych na włosy

Opis błędu:

Nie tylko wybór odpowiednich kosmetyków ekologicznych, ale również sposób ich stosowania ma ogromne znaczenie przy pielęgnacji włosów. Nawet najlepszy kosmetyk naturalny nie zadziała z pełną mocą, jeśli nie otrzyma szansy na dostanie się do wnętrza włosa. Nieświadomie możemy więc nakładać na włosy odpowiednie kosmetyki ekologiczne, nie dając im możliwości skutecznego działania. Przykładem może być nakładanie naturalnej maski czy odżywki na mokre, ociekające wodą włosy – woda tworzy barierę, która nie dopuszcza kosmetyku do włosów, przez co nie są one w stanie zadziałać odżywczo na kosmyki.

Skutek:

Mimo stosowania odpowiednich kosmetyków ekologicznych, na włosach nie ma odpowiedniego efektu, lub jest on o wiele słabszy, niż mógłby być. Większość odżywki czy maski nie trafia do wnętrza włosa, nie mając okazji na niego zadziałać. Tylko znikoma ilość produktu jest aktywna, podczas gdy reszta zostaje spłukana.

Rozwiązanie problemu:

Należy odpowiednio stosować kosmetyki naturalne, dając im możliwość i czas na dotarcie do wnętrza włosa i dostarczenie mu wszystkich odżywczych składników. Odżywki można stosować przed myciem, by zabezpieczyć wrażliwe włosy na długości i końcówkach, jednak konieczne będzie również nałożenie produktu po myciu. By dać odżywce szansę na zadziałanie, należy lekko osuszyć włosy – np. odsączając z nich wodę za pomocą miękkiego ręcznika z mikrofibry. Dopiero wtedy można na nie nałożyć ekologiczny kosmetyk i potrzymać go na włosach przynajmniej kilka minut.

W przypadku masek warto wiedzieć, że o wiele łatwiej dotrzeć im do wnętrza włosa, kiedy jego łuski są rozchylone. Dzieje się tak pod wpływem ciepła, dlatego maski powinny być nakładane po myciu i osuszeniu włosów. Po nałożeniu maski można założyć foliowy czepek i całość zawinąć w ręcznik, który następnie przez parę minut można podgrzewać za pomocą suszarki do włosów. Kosmyki nie są w takim przypadku bezpośrednio narażone na gorące powietrze, ale delikatnie podgrzewane – w efekcie ich łuski rozchylają się, a maska może zadziałać na nie z pełną mocą naturalnych składników odżywczych.

Powrót do bloga