6 błędów w pielęgnacji włosów, których lepiej unikać – i jak je naprawić, stosując kosmetyki ekologiczne. Cz. 1.

9.10.2018
  1.      Brak naturalnych szamponów do włosów w pielęgnacji, stosowanie szamponów z SLS

Opis błędu:

Mycie włosów oraz stosowane w tym celu kosmetyki mają ogromny wpływ na ich wygląd. Co prawda szampon zazwyczaj nie pozostaje na skórze głowy przez długi czas, używa się go jednak niemal codziennie. Wiele osób wykorzystuje zwykłe kosmetyki z drogerii, nie zwracając uwagi na ich skład. Tymczasem większość typowych szamponów opartych jest na silnym detergencie – SLS, czyli Sodium Laureth Sulfate, który mocno oczyszcza skórę głowy i włosy, a także wspomaga pienienie się kosmetyku.

Skutek:         

SLS dla wielu osób, nie tylko o wrażliwej skórze, jest środkiem zbyt agresywnym – powoduje podrażnienie skóry głowy oraz przesuszenie włosów. Może wywołać Atopowe Zapalenie Skóry, przyczyniając się do wielu problemów, wymagających specjalnego leczenia. Jeśli stosujesz szampon, który posiada w składzie Sodium Laureth Sulfate (zazwyczaj składnik ten znajduje się w opisie INCI na drugim miejscu, zaraz po wodzie), a Twoja skóra głowy jest bardzo mocno przesuszona, swędzi i pojawił się na niej łupież – prawdopodobnie znasz już sprawcę tego problemu. SLS ma również wpływ na włosy, które pod jego wpływem stają się suche i matowe.

Rozwiązanie problemu:

Pierwszym krokiem powinna być zmiana szamponu stosowanego na co dzień na naturalny szampon do włosów. Szampony naturalne nie wykorzystują SLS ani innych silnych detergentów, zastępując je wyłącznie delikatnymi, organicznymi środkami myjącymi. Czyszczą skórę głowy i włosy łagodnie, nie powodując podrażnień ani przesuszenia. Warto wybrać naturalne szampony do włosów marek, które nie stosują syntetycznych składników, zastępując je wyłącznie organicznymi odpowiednikami – np. Babuszka Agafia, Natura Siberica, Organic Shop czy Planeta Organica.

  1.      Brak zabezpieczania końcówek włosów kosmetykami ekologicznymi

Opis błędu:

Końcówki włosów są szczególnie narażone na zniszczenia. Nie tylko są najstarszą częścią włosa, ale także mają największą styczność z niszczącymi czynnikami – ocierają się o ubrania i skórę, przez co łamią się lub rozdwajają. W efekcie końcówki trzeba często podcinać, co znacznie utrudnia zapuszczanie włosów. Błąd polega na niezabezpieczaniu końcówek przed uszkodzeniami.

Skutek:

Końcówki są rozdwojone lub łamią się, przez co włosy wyglądają nieestetycznie i trudno je zapuścić. Ponadto, włos z rozdwojoną końcówką jest bardziej podatny na dalsze zniszczenia, a jeśli nie jest podcinany, traci elastyczność i zdrowy wygląd.

Rozwiązanie problemu:

Końcówki można zabezpieczać przed uszkodzeniami mechanicznymi i rozdwajaniem, stosując w tym celu odpowiednie kosmetyki ekologiczne. Dostępne są naturalne olejki do zabezpieczania końcówek, które stosuje się na mokre lub suche włosy. Wystarczy rozprowadzić kroplę naturalnego kosmetyku na końcówkach włosów, które zyskują w ten sposób ochronę przed niszczącymi czynnikami. Olejki sprawiają także, że końcówki są bardziej dociążone, odżywione i zdrowsze, nabierają również blasku. Kosmetyki naturalne do zabezpieczania końcówek są dostępne w internetowych sklepach – można tam znaleźć produkty tak polecanych marek, jak Natura Siberica czy Anwen.

  1.      Stosowanie produktów do stylizacji włosów, które zawierają wiele syntetycznych substancji

Opis błędu:

Produkty do stylizacji włosów często opierają się na alkoholu oraz syntetycznych składnikach, które, choć pomagają okiełznać kosmyki i utrwalić fryzurę, mają niszczący wpływ na kondycję włosów. Przesuszają je, odbierając im elastyczność, przez co włosy mogą się łamać i plątać. Częste stosowanie pianek, żeli i lakierów jest bardzo obciążające dla włosów.

Skutek:

Włosy często poddawane stylizacji za pomocą kosmetyków wykorzystujących sztuczne składniki mogą stać się przesuszone, stracić elastyczność i blask. Regularne korzystanie z tego typy produktów może znacznie pogorszyć kondycję i wygląd włosów.

Rozwiązanie problemu:

Warto stosować naturalne kosmetyki do stylizacji włosów, które nie zawierają sztucznych substancji, zastępując je organicznymi składnikami o właściwościach stylizujących. Doskonale utrwalają fryzurę, umożliwiając zachowanie efektu prostych włosów lub loków, w zależności od preferencji. Pozwalają także na nadanie włosom objętości i ujarzmienie ich w celu ułożenia pożądanej fryzury. Ekologiczne kosmetyki do stylizacji nie obciążają i nie niszczą włosów, za to pielęgnują je i odżywiają. W sklepach internetowych z kosmetykami naturalnymi można znaleźć produkty takich marek, jak Natura Siberica czy EOLAB.

Poznaj więcej sposobów na uzyskanie pięknych włosów za pomocą pielęgnacji kosmetykami ekologicznymi  

To jeszcze nie wszystko – w drugiej części artykułu przedstawimy pozostałe najczęstsze błędy, jakie popełnia się przy codziennej pielęgnacji włosów, a także pokażemy, jak można im przeciwdziałać za pomocą odpowiednich nawyków i stosowania najlepszych kosmetyków naturalnych, jakie można znaleźć w sklepach internetowych.

Powrót do bloga