Aromaterapię, czyli wykorzystywanie wpływu zapachów na organizm i psychikę, stosowano od zarania dziejów. Obecnie traktuje się ją jako formę medycyny alternatywnej. Stosuje się ją również jako wsparcie w leczeniu różnych chorób i schorzeń. Aromaterapia i olejki eteryczne zawsze idą w parze.
Czym są olejki eteryczne i jak powstają?
Olejek eteryczny jest lotną, silnie skoncentrowaną substancją składającą się z organicznych związków chemicznych. Znajdują się tu estry, etery, fenole, kumaryny i inne składniki, których nie sposób wymienić – jest ich tak wiele. W skład jednego olejku może wchodzić nawet kilkadziesiąt różnych substancji, jednak zwykle dominuje jedna z nich.
Olejki pozyskuje się z różnych części roślin (mogą to być nasiona, kwiaty, liście, łodygi i inne części) zwykle za pomocą destylacji parą wodną. Produktem ubocznym wytwarzania olejków jest niezwykle popularny w kosmetyce hydrolat.
Olejki można również pozyskać za pomocą suchej destylacji, ekstrakcji lotnymi lub nielotnymi rozpuszczalnikami lub wytłaczanie i odwirowanie surowca.
Olejki eteryczne, mimo nazwy nie powinny być tłuste. Wysokiej jakości produkty bardzo łatwo rozpuszczają się w alkoholu i tłuszczach, jednak w ogóle nie rozpuszczają się w wodzie.
Działanie i zastosowanie olejków eterycznych
Olejki eteryczne posiadają całe szeregi pozytywnych dla organizmu właściwości. Stosowane w kominkach zapachowych lub dyfuzorach tworzą w domu przyjemny nastrój i poprawiają samopoczucie domowników.
Olejki posiadają właściwości antywirusowe i antybakteryjne oraz doskonale dezynfekują powietrze. Ponadto działają przeciwbólowo, ułatwiają oddychanie i działają wykrztuśnie. Warto stosować je w czasie infekcji górnych dróg oddechowych, kataru, kaszlu, bólu gardła lub zatok. Rozprawią się z nimi w zaskakująco krótkim czasie.
Uspokajają i ułatwiają zasypianie, wspomagają koncentrację i osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Stosowane długotrwale skutecznie zmniejszają napięcie, łagodzą skutki depresji, stany lękowe pomagają „dojść do siebie” w różnych trudnych sytuacjach.
Obecnie dostępność olejków jest ogromna. Obok olejków eterycznych pojawiają się często olejki zapachowe. Te drugie są zazwyczaj syntetycznymi mieszankami zapachowymi, które nie posiadają właściwości leczniczych. Do aromaterapii i kosmetycznych zastosowań najlepiej wybierać olejki eteryczne naturalnego pochodzenia. Dzięki naszej ofercie możesz w prosty sposób przekonać się o zbawiennym działaniu olejków eterycznych. Wystarczy kilka z nich zaprosić do domu.
Olejek eteryczny w kosmetyce
Olejki eteryczne są częstym składnikiem kosmetyków naturalnych. Odpowiadają nie tylko za przyjemny aromat produktu, ale również za jego działanie.
Olejki posiadają wiele pozytywnych dla skóry właściwości oraz doskonale wspierają działanie pozostałych substancji czynnych. W kosmetyce wykorzystuje się olejki o właściwościach tonizujących, dezodoryzujących, łagodzących, chłodzących i rozgrzewających. Są silnym sojusznikiem w walce z łupieżem, wypryskami, rozstępami, cellulitem czy nieprzyjemnym zapachem skóry.
Warto pamiętać, że substancje zapachowe silnie uczulają. Osoby wrażliwe i z alergiami powinny na nie szczególnie uważać i przede wszystkim nie narażać skóry na bezpośredni kontakt z nierozcieńczonym olejkiem.
Można wykorzystać dobroczynne działanie kosmetyczne olejków w domu. Warto wzmacniać nimi działanie swoich kosmetyków przez dodanie do nich kilku kropli olejku. Można wzmacniać ujędrniające działanie balsamu do ciała dodając na jego porcję kropelkę, np. olejku cynamonowego. Kremy do skóry problematycznej będą bardziej skuteczne po do dodaniu do nich olejku lawendowego lub z drzewa herbacianego.
Pamiętajmy tylko aby nigdy nie dodawać niczego do całego opakowania kosmetyku. Zawsze wzbogacamy porcję, którą za chwilę użyjemy.
Olejki eteryczne naturalne – jak wykorzystać je w domu?
Olejki eteryczne w domowych warunkach można wykorzystać na wiele sposobów. Najpopularniejszym sposobem na aromatyzowanie pomieszczeń jest używanie kominka zapachowego lub elektrycznego dyfuzora. W przypadku kominka wystarczy napełnić górny zbiorniczek wodą i dolać kilka kropli olejku lub olejków a następie zapalić pod nim świeczkę.
W przypadku dyfuzorów należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi.
Olejki wykorzystywane w ten sposób nie tylko odświeżają powietrze, ale zachowują przy tym wszystkie dobroczynne właściwości. W okresie jesienno-zimowym warto stosować je jak najczęściej, pomoże to unikać infekcji lub zwalczyć je zanim na dobre się rozwiną.
Doskonale sprawdzają się również odświeżacze powietrza DIY na bazie wody. Wystarczy wybrane olejki wymieszać z wodą z dodatkiem sody oczyszczonej i wódki lub spirytusu. Mieszankę umieścić w butelce z atomizerem i gotowe! Taka domowa, odświeżająca mgiełka jest z pewnością zdrowsza dla człowieka i środowiska niż jej syntetyczne wersje. Ponadto można skomponować zapach idealnie odpowiadający indywidualnym potrzebom.
W przypadku kataru, kaszlu chorych zatok i innych infekcji dobrze jest wykorzystać olejki do inhalacji. W tym celu do miski z gorącą wodą wlewa się mieszankę olejków i wdycha opary. Sposób ten doskonale sprawdza się w przypadku uporczywych dolegliwości.
Najbardziej popularne i najczęściej stosowane olejki do inhalacji to olejki drzewne i ziołowe. W przypadku zatok pomoże na pewno olejek eukaliptusowy lub anyżowy, na katar sprawdzają się sosnowy, jodłowy i tymiankowy, na uporczywy kaszel i ból gardła szałwiowy, majerankowy, cytrynowy. Miętowy ułatwi oddychanie, lawendowy ukoi ból.
Olejki eteryczne naturalne doskonale sprawdzają się w masażu, jako wzbogacenie porcji oleju bazowego. Pomogą pozbyć się napięcia i bólu mięśni, zniwelują obrzęki i zmęczenie, a stosowane a skronie ukoją nawet migrenowe bóle głowy.
Z olejków można stworzyć również domowe perfumy i dezodoranty o niepowtarzalnych zapachu. Bazą do stworzenia perfum są zazwyczaj neutralnie pachnące oleje ale może to być również woda z alkoholem.
Kolejnym praktycznym zastosowaniem olejków są repelenty DIY. W okresie letnim skutecznie odstraszą komary, meszki i inne owady, które uprzykrzają wieczorne spotkania przy grillu, ogniska lub wypady za miasto. Jesienią i zimą pomogą z kolei pozbyć się nieproszonych gości z mieszkania, np. pająków.
Popularne olejki o cudownych właściwościach
Niektóre olejki cieszą się większą popularnością od innych. Ich właściwości nie da się przecenić.
Olejek lawendowy jest najlepszym przykładem uniwersalności, a jego wszystkich właściwości nie sposób opisać. Pozyskuje się go ze świeżych kwiatów lawendy. Uspokaja i wycisza, zmniejsza napięcie, pozwala rozluźnić się i zrelaksować oraz ułatwia zasypianie. Wykazuje działanie przeciwbólowe, łagodzi nawet objawy migreny. Jest bezpieczny dla skóry, również w nierozcieńczonej formie. Wycisza stany zapalne, przyspiesza gojenie i regenerację, balansuje skórę i zapobiega jej przetłuszczaniu. Łagodzi skutki ukąszeń owadów i skutecznie je odstrasza. Zabija bakterie i grzyby.
Kolejnym przykładem jest olejek eteryczny z drzewa herbacianego. Jego zapach w nierozcieńczonej formie nie jest może najprzyjemniejszy, ale właściwości leczniczych, jak w przypadku lawendy nie da się przecenić. Działa antybiotycznie, antyseptycznie, przeciwzakaźnie, grzybo i bakteriobójczo. Tak jak lawenda może być stosowany na skórę w nierozcieńczonej formie. Jest szczególnie skuteczny w niwelowaniu wyprysków i innych niewielkich zmian na skórze. Jest też lekiem na opryszczkę. Pomaga w gojeniu się skaleczeń, oparzeń i innych uszkodzeń skóry.
Olejek z mięty pieprzowej poza wyjątkowo świeżym zapachem niweluje bóle różnego pochodzenia, łagodzi objawy przeziębień i innych chorób, efektywnie wspomaga koncentrację.
Olejek z trawy cytrynowej skutecznie dezynfekuje powietrze w pomieszczeniach, odstrasza insekty, pobudza i energetyzuje oraz wspiera pracę mózgu. Wspomaga leczenie grzybiczych zmian skóry.
Olejek cedrowy jest niezastąpiony w walce z infekcjami układu oddechowego, przeziębień i grypy. Zwalcza również objawy chorób skóry jak egzema, owrzodzenia, wypryski, łupież i łojotok. Olejek jałowcowy, jodłowy i sosnowy posiada bardzo podobne właściwości.
Olejki eteryczne – bezpieczeństwo
Olejki eteryczne naturalne mogą powodować reakcje alergiczne, o czym warto pamiętać. Nie należy stosować ich na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia, poza kilkoma wyjątkami. Jednak nawet w ich przypadku należy najpierw przeprowadzić próbę uczuleniową i nie stosować ich na duże partie skóry. Stosując olejki w kominku nie należy przekraczać ilości sugerowanej przez producenta. Przestrzegając zasad można spodziewać się tylko pozytywnych efektów.