Zero Waste – co to jest i jakie są jego zasady

6.2.2020

Zero Waste – co to jest?

Czy zastanawiałaś / zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele śmieci wytwarzasz w ciągu miesiąca, a nawet w ciągu dnia? Jest ich bardzo wiele, a chyba najwięcej pojemników plastikowych, które stanowią co raz większy problem dla środowiska naturalnego. Masz dosyć wszechobecnego konsumpcjonizmu i pragniesz bardziej minimalistycznego podejścia do życia? Jeżeli TAK to nurt Zero Waste z pewnością Cię zaciekawi! Dziś opowiemy czym jest Zero Waste i jak można wprowadzić go w życie.

Zasady Zero Waste

Zero Waste to swojego rodzaju styl życia oparty o redukowanie ilości śmieci przez siebie wytwarzanych. Może funkcjonować na wielu płaszczyznach naszego życia, jak przykładowo wprowadzenie zero waste w domu. Taki bezśmieciowy styl życia zmienia nasze podejście do konsumpcji sprawiając, że jest bardziej minimalistyczne. Zaczynamy zastanawiać się jak odpady wpływają nie tylko na nasze życie, ale także środowisko naturalne.

Poniżej znajdziesz kilka głównych zasad Zero Waste tzw. 5R:

Refuse -> odmawiaj

Najważniejsza i zarazem łatwa do zrealizowania zasada! Polega na odmawianiu jednorazowych produktów i opakowań, które szybko staną się odpadami i zanieczyszczają środowisko. W markecie zrezygnuj z foliowych woreczków na warzywa czy ulotek, które przecież nie są niezbędne do życia!

Reduce -> redukuj

Ogranicz ilość używanych przez siebie rzeczy i przedmiotów. Skup się na tych, których faktycznie potrzebujesz w swoim życiu! Zasada nawołuje do bardziej minimalistycznego podejścia do życia.

Reuse -> wykorzystuj ponownie

Jest wiele rzeczy, które można wykorzystać więcej niż jeden raz! Przykładem może być bawełniana torba na zakupy, butelka na wodę do napełniana czy pojemniki na żywność wielokrotnego użytku. Poszukuj pomysłów na ponowne wykorzystanie rzeczy. Staraj się nie wyrzucać do śmieci ot tak po prostu!

Recycle -> segreguj

Segregowanie śmieci stanowi oczywistą zasadę w życiu zero waste! Zaopatrz się w odpowiednie pojemniki ułatwiające segregację. Jeżeli coś możesz przetworzyć samemu to będzie to doskonała inicjatywa!

Rot -> kompostuj

Zasada kompostowania nie będzie najłatwiejsza w realizacji. Jednak jeśli masz możliwość kompostowania odpadów organicznych to możesz pozyskać z nich na przykład naturalny nawóz.

Przedstawiliśmy pięć głównych zasad Zero Waste, jednak bycie zero waste to nie jest trzymanie się sztywnych reguł! To styl życia polegający na dbałości o naszą planetę, ciągłym poszukiwaniu rozwiązań na minimalizowanie odpadów w każdej dziedzinie życia! Od tego co jemy po to czego używamy w naszych łazienkach oraz jakie wybory podejmujemy poza naszym domem.

Zero Waste – jak zacząć?

Możesz sobie pomyśleć, że ten cały nurt Zero Waste jest bardzo skomplikowany, że wymaga stosowania się do jakiś zasad. Nic bardziej mylnego! Zero Waste jest DLA KAŻDEGO świadomego człowieka!

Jak żyć zgodnie z Zero Waste? Na początek wprowadź w swoim życiu kilka prostych zmian.

Na zakupy zabieraj ze sobą własną torbę wielorazowego użytku. Gdy kupujesz warzywa i owoce nie wkładaj każdego z osobna do plastikowej siatki. Noś własną butelkę na wodę do napełniania- na przykład z filtrem oczyszczającym. Kiedy zamierzać wziąć jedzenie na wynos, nie pozwól, aby zostało zapakowane w plastikowe opakowanie. Odbierz je zabierając swój pojemnik, a będzie równie pyszne i ciepłe! Wprowadzanie zasad Zero Waste w obszarze zakupów i jedzenia jest najłatwiejsze do realizacji i od tego polecamy zacząć. Ale nurt Zero Waste dotyczy każdej sfery naszego życia i chodzi o to, aby zastanawiać się nad swoimi wyborami. Przykładowo lepiej będzie zakupić płyn do prania w większej pojemności niż kupować „co chwilę” ten sam produkt w mniejszych opakowaniach. Bądź zakupić płyn uniwersalny do czyszczenia powierzchni w mieszkaniu niż oddzielne produkty do czyszczenia armatury łazienkowej czy kuchennej.

Inicjatywa ruchu Zero Waste powiększa się z dnia na dzień. Marki również wychodzą naprzeciw rozwiązaniom bezśmieciowym i dostosowują ku temu swoją ofertę. Szczoteczki bambusowe są tego doskonałym przykładem! Zakup kosmetyków w szklanych opakowaniach też wpisuje się w trend Zero Waste, bo przecież po zużyciu kosmetyku i wypłukaniu – możemy go nadal używać do przechowywania drobiazgów lub też jako flakonik na kwiaty.

Co więcej powstają sklepy, gdzie zrobimy zakupy Zero Waste. Kupimy tam na przykład rozmaite kasze czy bakalie na wagę i to do własnego pojemnika!

Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy Ci wskazówek jak żyć zero waste i wprowadzisz kilka zmian do swojego życia! Nie zniechęcaj się jeżeli kilka razy zapomnisz własnej torby na zakupy! Praktyka czyni mistrza i z pewnością po jakimś czasie stanie się to Twoim nawykiem 🙂

Powrót do bloga