Srobro koloidalne. Co to takiego? I jakie posiada działanie?

4.7.2019

Srebro koloidalne znalazło zastosowanie w branży kosmetycznej i jest co raz powszechniej stosowane w produktach do pielęgnacji skóry, ze względu na właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Srebro koloidalne jest nazywane  nanosrebrem, z powodu bardzo małych rozmiarów cząsteczek srebra, w skali nano czyli 10-9. Drobiny  te ciężko dostrzec gołym okiem i stosuje się je w postaci koloidu czyli zawiesiny niejednorodnej, w której jedna substancja jest rozproszona w drugiej. W tym przypadku cząsteczki nanosrebra są substancją rozproszoną w cieczy, zazwyczaj tą cieczą jest woda.

Rynek kosmetyczny obfituje w rozmaite produkty bazujące na srebrze, jak srebro koloidalne w płynie, w spray ’u, kremy zawierające nanosrebro, toniki do twarzy, antyperspiranty, mydła, żele do mycia ciała czy maści o działaniu leczniczym. Nanosrebro pojawia się także w kosmetykach do golenia dla mężczyzn czy w produktach medycznych jak plastry przyspieszające gojenie. Wachlarz produktów ze srebrem koloidalnym jest jak widać bardzo szeroki. Rozróżnia się także srebro koloidalne z płaską cząstką, która wykazuje większą powierzchnię aktywną i lepiej oddziałuje na powierzchnię skóry.

Srebro koloidalne – działanie i właściwości

Srebro koloidalne jest znane ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, a także antyseptycznych. Przede wszystkim zastosowanie srebra hamuje rozwój bakterii i innych mikroorganizmów. Kolejnym korzystnym efektem jaki można uzyskać po zastosowaniu na skórę jest przyspieszenie jej regeneracji. Roztwór zawierający  nanosrebro aplikowany na skórę przyspiesza gojenie uszkodzeń i ran. Widoczne działanie można zaobserwować w przypadku otarć, zadrapań, uszkodzenia naskórka czy oparzeniach. Jeżeli chodzi o pielęgnacje skóry, bardzo dobre rezultaty można otrzymać przy zastosowaniu srebra koloidalnego na twarz w leczeniu skóry trądzikowej czy łojotokowego zapalenia skóry. Sprzyja tutaj  działanie normalizujące wydzielanie sebum oraz wpływ na poprawę funkcji skóry.

W jakich kosmetykach znajdziesz nanosrebro ?

Ze względu na działanie przeciwbakteryjne srebro koloidalne jest stosowane w produktach do oczyszczania twarzy oraz ciała. Popularne są mydła z nanosrebrem czy toniki ze srebrem koloidalnym.  Ze względu na działanie przeciwdrobnoustrojowe stosuje się je również w dezodorantach, w których zahamowanie rozwoju bakterii zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Do pielęgnacji twarzy problematycznej  dostępne są toniki oczyszczające oraz kremy i emulsje zawierające nanosrebro. Najbardziej uniwersalnym produktem z nanosrebrem będzie srebro koloidalne w płynie, ponieważ można go używać na każdą partię ciała w celu oczyszczenia skóry czy przyspieszenia regeneracji ran.

Pamiętaj, że osoby, które mają uczulenie na srebro niestety nie mogą stosować kosmetyków zawierających ten metal w żadnej postaci!

 

 

Powrót do bloga