
Szampony w Kostce Mycie włosów w idei Zero Waste
Już od dłuższego czasu mówi się głośno, że stoimy na granicy katastrofy klimatycznej. Największy wpływ mają na to produkcje masowe – chemiczne, spożywcze i modowe. Czy wiecie, że przemysł kosmetyczny jest jednym z czołowych producentów plastikowych opakowań na świecie?
Kilka słów o opakowaniach
Na potrzeby produkcji kosmetyków wytwarza się nawet 120 MILIARDÓW opakowań w ciągu ROKU!
Ok, powiecie, ale przecież większość z takich opakowań nadaje się do recyklingu. To fakt, jednak nie oznacza to, że wszystkie zostaną mu poddane.
Wpływa na to wiele czynników, np. ich wielkość lub fakt, że po zużyciu nie trafią do odpowiedniego kosza (pamiętajcie: tworzywa sztuczne i metale wyrzucamy zawsze do żółtego pojemnika). W ten właśnie sposób butelki i inne pojemniki odpowiednie do przetworzenia trafiają na ogromne wysypiska, gdzie rozkładają się setki lat lub – co gorsza – wprost do oceanów…
SMUTNA CIEKAWOSTKA: Co roku do oceanów trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastikowych odpadów – według różnych źródeł. Według naukowców, jeśli nasze nawyki się nie zmienią, do roku 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb!
A propos ryb… Wiele morskich żyjątek siłą rzeczy plastik spożywa. Niektóre z nich trafiają na nasze talerze, a potem do żołądków. Inne z kolei kończą szybko swoją morską wędrówkę, umierając z brzuszkiem pełnym plastiku, który nie dostarczył żadnych składników odżywczych… ☹ Myślę, że nie potrzeba dalszego komentarza.
Wielu producentów podjęło wyzwanie i stara się wprowadzić ekologiczne rozwiązania, jak opakowania szklane, wielorazowe, opakowania z plastiku z recyklingu lub odłowionego z oceanów, uzupełniacze, itd.. Zmiany wymagają jednak czasu, a problem pali już teraz.
Jak w domowych warunkach ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych przy okazji dbając o siebie?
wybierając szampony do włosów w kostce!
W ten sposób doszliśmy do sedna. Ten wpis będzie właśnie o kostkach szamponowych – bo to idealne kosmetyki Zero Waste.
Szampony w kostce – co zwierają?
Szampony do włosów w kostce to po prostu szampony nie zawierające wody. Takie koncentraty do samodzielnego rozwadniania. 😊
Większość z nich jest zapakowana tylko w torebkę z brązowego papieru lub kartonik. Niektóre marki oferują kostki w puszcze ułatwiającej przechowywanie. Wystarczy raz nabyć produkt w takim opakowaniu, a potem uzupełniać kostką w papierku.
Są bardzo uniwersalne i wygodne w użyciu, a dodatkowo niezastąpione w podróży (można umyć nimi również skórę twarzy i ciała). Oczyszczają i pielęgnują równie skutecznie co ich płynni bracia.
Co można znaleźć w składach:
DETERGENTY:
Szampony w kostce opierają się na delikatnych składnikach myjących, najczęściej:
- SCI (Sodium Cocoyl Isethionate) – to najczęściej stosowany detergent w tego typu produktach i jednocześnie jeden z najłagodniejszych detergentów w ogóle. Nie zaburza pH, nie wywołuje przesuszania, podrażnień i alergii, jest przyjazny nawet najbardziej wrażliwej skórze. Pozyskuje się go z kokosa.
- Decyl Glucoside – kolejny łagodny detergent, przyjazny zarówno dla środowiska jak i skóry głowy. Nie wywołuje stanów zapalnych i alergii oraz nie przesusza skóry i włosów. Odpowiedni dla skóry delikatnej i wrażliwej. Wytwarza się go z glukozy kukurydzianej i oleju kokosowego.
- SCS (Sodium Coco Sulfate) – to już detergent zaliczany do tych silniejszych. Posiadacze wrażliwej skóry głowy powinni na niego uważać, ponieważ może powodować świąd lub przesuszenie. Jest jednak łagodniejszy niż SLES czy SLS.
GLINKI:
Większość glinek absorbuje wszelkie zanieczyszczenia i sebum. W ten sposób potęguje się działanie detergentów. Ponadto glinki dezynfekują, przyspieszają gojenie i łagodzą skórę oraz dostarczają jej mnóstwo składników mineralnych. W trakcie wykonywanego masażu pomagają dotlenić skórę głowy i pobudzają jej krążenie. Przedłużają również świeżość włosów i zapobiegają przetłuszczaniu. No i cudownie unoszą włosy u nasady. Najczęściej stosuje się glinkę białą lub zieloną, ale zdarzają się też inne, np. czerwona, marokańska czy wulkaniczna.
MASŁA I OLEJE:
Pielęgnują i kondycjonują już na etapie oczyszczania. Dbają o odpowiedni poziom nawilżenia skóry głowy i włosów. Dzięki nim włosy są gładkie, sprężyste i pięknie lśniące. W składach kostek często znajduje się masło shea, masło kakaowe, olej jojoba, arganowy, konopny czy rokitnikowy. Jest to bardzo obszerna grupa składników, dlatego producenci mają naprawdę ogromny wybór.
OLEJKI ETERYCZNE:
Poza zapachem posiadają całe szeregi korzystnych właściwości! Dezynfekują, tonizują, odświeżają, wspomagają leczenie łupieżu czy innych zmian, poprawiają krążenie, grzeją, chłodzą… można wyliczać bez końca. Zawsze wzmacniają ogólne działanie kosmetyku.
Należy jednak pamiętać, że dodatki zapachowe to składniki najczęściej powodujące alergie! Nie ma znaczenia czy są naturalne czy syntetyczne. Wszystkim skłonnym do reakcji alergicznych poleca się stosowanie kosmetyków bezzapachowych.
DODATKI:
Oj, tu może znaleźć się wiele. Różne składniki, np.:
- Nawilżające/zmiękczające/łagodzące – miód, inulina, betaina, lanolina, gliceryna, mocznik;
- Odżywcze/pobudzające wzrost/wzmacniające – zioła ayurwedy: brahmi, neem, henna; chili, kofeina, proteiny, ekstrakty roślinne i wiele innych;
- Przeciwłupieżowe/łagodzące zmiany skórne/zapobiegajęce przetłuszczaniu – dziegieć, betulina lub zioła (np. pokrzywa).
UWAGA! Nie należy mylić szamponu w kostce z mydłem. Są to dwa różne produkty. Mydła zawierają zmydlone oleje i posiadają zasadowe pH, które mogłoby zaburzyć naturalną równowagę hydrolipidową skóry. Aby tego uniknąć należałoby zastosować płukankę o kwaśnym odczynie.
Na jak długo wystarcza jedna kostka?
Kostki szamponowe są bardzo wydajne. Niektórzy producenci twierdzą, że jedna sztuka jest w stanie zastąpić nawet do kilku butelek tradycyjnego szamponu! Wszystko zależy od wielkości kostki, częstotliwości mycia włosów i sposobu użytkowania. Bezpieczny przedział to 30-50 myć.
Czy to produkt dla każdego?
Ogólnie rzecz ujmując tak, to szampon jak każdy inny. Obecnie wybór szamponów w kostce jest ogromny, można znaleźć produkt na każdą włosową potrzebę.
Wybór i działanie kosmetyków to bardzo indywidualna sprawa. Może się okazać, że dany szampon nie będzie nam pasował, ale z szamponami w płynie też tak przecież bywa. 😊 Dlatego nie ma się co zniechęcać, warto wypróbować kilka różnych sztuk i dopiero wystawić ostateczną opinię.
Jak wybrać szampon w kostce?
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szamponami w formie stałej i nie wiesz na który się zdecydować, kieruj się składem! Dobierz składniki dostosowane do potrzeb Twojej skóry głowy i włosów.
A dla tych którzy nie wiedzą czego szukać w składach INCI, mała ściąga niżej.
Jeśli nie masz większych problemów ze skórą głowy i włosami, może wybrać którąś z uniwersalnych pozycji:
- kultowy już UNIWERSALNY SZAMPON W KOSTCE od 4Szpaków, z olejem rycynowym, czerwoną glinką, inuliną i panthenolem. Poza skutecznym oczyszczaniem, szampon nawilża oraz odżywia i wzmacnia włosy.
- DELIKAKTNY SZAMPON W KOSTCE również od szpaczków, z delikatniejszą glinką niebieską i bisabololem, doskonale łagodzi wszelkie podrażnienia skóry głowy.
- OCZYSZCZAJĄCY SKRZYP Naturologia ze spiruliną i olejem ze skrzypu polnego zapewnia włosom porcję witamin i minerałów już na etapie oczyszczania, nadaje im miękkości i blasku.
Dla włosów średnio i wysokoporowatych, suchych, zniszczonych, wypadających:
- Ajurwedyjski szampon w kostce Dolina Czeremchy zawiera dwie oczyszczające glinki, trzy oleje, masło tucuma, oraz całą gamę dobroczynnych ziół. Zapobiega wypadaniu, pobudza wzrost, wzmacnia i kondycjonuje włosy. Sprawdzi się doskonale właściwie na każdym rodzaju włosów, ale ze względu na bogactwo składu umieszczam go właśnie w tej sekcji.
Szampon w Kostce Mleko-Miód-Owies, Ministerstwo Dobrego Mydła z proteinami mlecznymi i miodem to po prostu odżywcza bomba o zniewalającym zapachu!
- Szampon Owsiany Dolina Czeremchy – suche, zniszczone włosy najwyraźniej lubią owies 😊. Ale lubią też inny składnik zawarty w tym szamponie – olej makowy!
- Szampon Rokitnikowy Dolina Czeremchy dla włosów cienkich i suchych optymalnie nawilża i zabezpiecza włosy przed utratą cennej wilgoci ale nie powoduje ich nadmiernego obciążenia.
Dla skór przetłuszczających się, z tendencją do powstawania łupieżu mogą okazać się doskonałe:
- Szampon Czeremchowy lub Melisowy Dolina Czeremchy – doskonale oczyszczają, przedłużają świeżość i tonizują skórę głowy oraz unoszą włosy u nasady.
- Sosnowa Włosomyjka, Kosmetyki DLA – również zapewnia świeżość na dłużej, a do tego pięknie pachnie lasem!
- Peace of Mint, Anwen – odpowiedni dla włosów przetłuszczających się i normalnych. Łagodzi podrażnienia, odświeża, łagodzi i unosi włosy u nasady. W NatiNati dostępny w wersji w puszcze i jako uzupełniacz.
- Dziegciowy Szampon w Kostce z Rozmarynem i Miętą E-Fiore – ze względu na zapach to stanowczo nie produkt dla każdego. Jeśli nie znasz zapachu dziegciu, nie ryzykuj. Ciężko go znieść, ale składnik ten pomaga pozbyć się wielu problemów: zapobiega przetłuszczaniu, wspomaga leczenie łupieżu i zmian łuszczycowych, skutecznie odkaża, działa przeciwświądowo i antyseptycznie.
Jak używać szamponu w kostce?
Sposób użycia jest bardzo prosty. A właściwie proste, ponieważ istnieje kilka możliwości. Jednak metoda metodzie nierówna, każda ma swoje wady i zalety.
- Pocieranie mokrą kostką
Mokrą kostką pocieramy mokre włosy u nasady, aż do uzyskania piany. Następnie odkładamy kostkę na bok i dokładnie myjemy skórę głowy, a spływającą pianą włosy na długości.
Większość producentów właśnie tak opisuje sposób użycia szamponu w kostce. Jest to sposób najszybszy ze wszystkich.
ALE! Nie poleci Wam go żadna włosomaniaczka. Pocieranie włosów czymkolwiek w trakcie mycia nie jest dobrym pomysłem*. W ten sposób łatwo uszkodzić ich strukturę, a tego przecież nie chcemy. Poza tym przy tej metodzie okazuje się, ze szampon nie jest tak wydajny, jak obiecywano… Dlatego lepszą metodą jest … - Spienianie w dłoniach
Mokrą kostkę pocieramy w dłoniach, również mokrych, aż do uzyskania piany, nakładamy ją na mokry skalp i myjemy. W ten sposób unikamy zbędnego pocierania i zwiększamy wydajność kosmetyku. To metoda bezpieczna dla włosów, jednak zajmuje troszkę więcej czasu. Może się okazać, że jedna porcja piany nie wystarcza i trzeba ją dorabiać w trakcie mycia. - Metoda kubeczkowa
Ulubiona metoda włosomaniaczek! Coś, co na początku może wydawać się skomplikowane i czasochłonne, ale po kilku razach nie chce się wracać do „klasycznego” mycia włosów. Polega na spienieniu porcji szamponu w pojemniczku. W przypadku szamponów w kostce polecam słoik z nakrętką. Wystarczy wrzucić kostkę do środka, dolać porcję wody, zakręcić słoik i wstrząsnąć kilka razy. Gdy powstanie odpowiednia ilość piany, kostkę usuwamy z pojemnika (to bardzo ważne) i jeśli mamy mokre włosy nakładamy na nie mieszankę, a jeśli nie mamy to najpierw moczymy.
Według wszelkich źródeł przy tej metodzie szampon w kostce jest najbardziej wydajny.
*Nie dotyczy poprawnie wykonywanego peelingu mechanicznego. Nie wiesz jak to zrobić? Dowiedz się tutaj: KLIK!
Jak przechowywać szampon w kostce?
Najważniejsze, żeby nie rozmaczać szamponu. Po użyciu należy położyć go na mydelniczce z ociekaczem lub ściereczce. Po wyschnięciu warto przełożyć go do zamykanej puszki lub słoiczka. W ten sposób zwiększamy jego wydajność i zapobiegamy rozwojowi bakterii.
Szampony w kostce – czy warto?
Oceńcie sami. Jak widać szampony w kostce posiadają wiele zalet, nie są skomplikowane w obsłudze i równie skutecznie jak tradycyjne szampony w płynie. Jak wspomniałam wcześniej są bardzo wygodne w podróży i uniwersalne w użyciu. Niektóre zapewniają włosom piękny wygląd nawet bez użycia odżywki. Ogromny wybór sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć produkt odpowiedni dla siebie. No i oczywiście ograniczamy w ten sposób ilość plastiku. Być może wydaje się to błahe i niewiele znaczące, ale właśnie takie niewielkie zmiany prowadzą do wielkich rewolucji.